Reklama

Zawroty głowy. Jaka może być przyczyna?

Objaw nie jest jednoznaczny, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Reakcja organizmu na lekarstwa

Gdy zaczynamy przyjmować nowe leki lub lekarz zmienił dawkę tych, które zażywaliśmy do tej pory, mogą pojawić się objawy uboczne. Często są to właśnie zawroty głowy. Łagodne, szybko przemijające zawroty głowy wywołują bardzo często środki moczopędne, odwadniające. To również częsta reakcja na źle dobrane leki na nadciśnienie tętnicze, tzw. beta-blokery. Zwalniają rytm serca, dzięki czemu pompuje ono mniej krwi i ciśnienie obniża się. Objawy w postaci zachwiania równowagi mogą spowodować także silne leki przeciwbólowe oraz antydepresanty. Jeśli więc przyjmujemy tego rodzaju farmaceutyki i źle się po nich czujemy, trzeba poprosić lekarza, aby zamienił je na inne lub zmniejszył dawkę.

Reklama

Zaburzenia ze strony układu nerwowego

Zawroty głowy mogą być objawem chorób neurologicznych. Przypominają wówczas kołysanie jak na statku lub powodują, że zataczamy się jak po spożyciu alkoholu. Mają one łagodniejszy przebieg niż te, których przyczyną jest błędnik, znajdujący się w uchu wewnętrznym. To właśnie on jest odpowiedzialny za zaburzenia równowagi. Daje się nam we znaki, po zejściu z karuzeli lub gdy cierpimy np. na chorobę lokomocyjną. Ale to normalna reakcja.

U niektórych osób zawroty głowy poprzedzają atak migreny - nawet takiej, której nie towarzyszy potem ból głowy. Pojawiają się natomiast mdłości, zaburzenia widzenia (świetlne zygzaki i błyski, tzw. aura), a także wymioty. Bezbólowa migrena zdarza się też osobom, które miewają ataki migreny klasycznej, połączonej z silnym bólem głowy. Częstą przyczyną nagłych, szybkich zawirowań są tzw. łagodne położeniowe zawroty głowy. Wywołują je zmiany położenia głowy i szyi. To niegroźna, chociaż uciążliwa dolegliwość, spowodowana ruchem drobinek w płynie wypełniającym ucho wewnętrzne.

Charakterystyczne jest to, że szybko ustępują - wirowanie trwa tylko kilkanaście sekund, nie dłużej niż minutę. Z taką dolegliwością najlepiej zgłosić się do laryngologa. Specjalista nauczy nas wykonywać samodzielnie proste ćwiczenia (odpowiednie ruchy głową), dzięki którym nieprzyjemne objawy przestaną się pojawiać. Ponieważ zawroty głowy mogą być też objawem poważnej choroby neurologicznej, nigdy nie należy ich bagatelizować. Mogą być sygnałem stwardnienia rozsianego (SM), udaru mózgu czy zapalenia ośrodkowego układu nerwowego. Pamiętajmy, że gdy wraz z zawrotami głowy pojawiają się takie objawy jak podwójne widzenie, zaburzenia mowy - nie zwlekajmy z wezwaniem lekarza.

Niskie ciśnienie, anemia, kłopoty z kręgosłupem...

Powracające zawroty głowy powinny skłonić nas do wizyty u internisty. Mogą być spowodowane chorobą ogólną. Często odczuwają je osoby z niskim ciśnieniem krwi, przy gwałtownej zmianie pozycji z leżącej na stojącą. Szczególnie rano, przy wstawaniu z łóżka trzeba to robić stopniowo - najpierw chwilę posiedzieć, potem dopiero wstać. Z kolei u osób chorujących na cukrzycę zawroty są objawem spadku stężenia glukozy. Towarzyszą im zawsze dodatkowe objawy - takie, jak: bóle głowy, głód, drżenie rąk, poty. Konieczne jest wówczas wyrównanie stężenia glukozy. Przyczyną zawrotów głowy są także zaburzenia rytmu serca - duża ilość skurczów dodatkowych lub spowolnienie jego rytmu.

Internista zleci konieczne badania i skieruje nas do kardiologa. Zawroty głowy pojawiają się też przy anemii. Może być ona wywołana niedoborem żelaza czy witaminy B12. Chorobie towarzyszy osłabienie i bladość skóry. Przyczyną zawrotów głowy są też zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym. Mogą być też spowodowane zaburzeniami krążenia w tętnicach szyjnych, na skutek odkładania się w nich blaszek miażdżycowych.

Anna Gumowska

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy