Reklama

Zdrowy sen, dłuższe życie!

Podczas nocnego odpoczynku w twoim organizmie dzieje się wiele dobrego! Traktuj go zatem jak... najlepsze lekarstwo.

Sen to bardzo pożyteczny "wynalazek". Pozwala nam zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. Liczba przesypianych przez nas godzin naturalnie zmienia się w ciągu życia. Gdy jesteśmy małymi dziećmi, jest to nawet 18, a gdy dorosłymi - ok. 8. Najlepiej, gdy kładziemy się i wstajemy o stałych porach, ok. 22-23 wieczorem i 6-7 rano, śpimy w cichej, ciemnej i przewietrzonej sypialni, z lekkim żołądkiem. To pomaga spokojnie przespać noc, bez przewracania się z boku na bok, wybudzania bladym świtem, ale też zbyt długiego polegiwania o poranku.


Nim udasz się do sypialni

Wcześniej spróbuj trochę... poćwiczyć. Właśnie udowodniono, że wieczorna gimnastyka nie tylko nie utrudnia zasypiania, ale wręcz je ułatwia. Przyjemne fizyczne zmęczenie sprzyja bezproblemowemu zapadaniu w sen i rzadszemu budzeniu się w nocy. Ale także Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz... Na wygodnym materacu łatwiej o rozluźnienie przed snem i dobrze przespaną noc. mniejszemu uczuciu głodu i lepszemu nastrojowi o poranku. Naukowcy wyjaśniają to m.in. tym, że aktywność fizyczna nasila metabolizm, a to może sprawiać, że sen staje się głębszy. To dobre wiadomości dla wszystkich, którzy dopiero wieczorem mają czas, by poćwiczyć. Śmiało, to w pełni dozwolone!

Reklama


Wysypiaj się, a zyskasz:

odporność na infekcje - łatwiej ich unikniesz, a w razie zachorowania - zwalczysz;

ochronę przed nadciśnieniem - podczas snu obniża się poziom adrenaliny i kortyzolu we krwi, dzięki czemu rozkurczają się tętnice i krew słabiej na nie naciska;

ochronę przed cukrzycą - bo mniej kortyzolu we krwi to także lepsze wykorzystywanie glukozy przez komórki; mniejsze zagrożenie nowotworami (m.in. rakiem piersi, płuc);

korzystniejszą dla zdrowia niższą wagę ciała - gdy jesteś wyspana, masz mniejszą chęć na wysokokaloryczne produkty z dużą ilością węglowodanów prostych, takie jak słodycze, a także produkty solone.


Krótka noc – gorsze samopoczucie

Notorycznie niewyspane osoby mogą być nie tylko bardziej podatne na rozwój różnych schorzeń (np. układu oddechowego, krążenia), ale także częściej miewać problemy psychiczne. W badaniach udowodniono, że niedobór snu zakłóca pracę mózgu. Może to sprzyjać pogorszeniu samopoczucia i nastrojom depresyjnym. Do tego często dochodzi gorsze radzenie sobie z codziennymi problemami, co jest skutkiem m.in. zaburzonych procesów rozumowania i pamięci. Jeśli masz problemy ze snem, warto byś zgłosiła się do specjalistycznej poradni zajmującej się leczeniem zaburzeń snu (lekarz rodzinny podpowie adres).


Ważne zasady dla... sowy i skowronka

Niezależnie od tego, o której godzinie chodzisz spać i wstajesz, pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń, dzięki którym twój nocny wypoczynek będzie zdrowy i regenerujący dla organizmu.

Wieczorne rytuały

Jadaj kolację 3 godziny przed snem i ewentualnie potem jeszcze lekką przekąskę. Przed snem i po przebudzeniu wypij szklankę niegazowanej wody. Wieczorem unikaj zaś kofeiny, alkoholu i nikotyny, a także... silnego światła (z kolei w dzień - ciemnych pomieszczeń). Nie czekaj z położeniem się spać, aż będziesz padała ze zmęczenia, bo taki stan nie sprzyja rozluźnieniu. Pamiętaj też, że choć dobrze jest zasypiać i budzić się o stałych porach, nic na siłę! Jeśli nie możesz zasnąć, lepiej wstań i poczytaj przez chwilę, zamiast przewracać się z boku na bok i spoglądać nerwowo na zegarek.

Anna Skoczeń



Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama