Reklama

Zgaga czy atak serca?

Choć ich natura jest kompletnie odmienna, obie choroby mogą dawać podobne objawy.

Kiedy doświadczasz bólu czy dyskomfortu w klatce piersiowej, czujesz niepokój. Słusznie - coś złego może się dziać z twoim sercem! Na szczęście nie każda taka przypadłość oznacza, że narząd ten jest w niebezpieczeństwie. Czasem podobne symptomy daje choroba refluksowa, popularnie zwana zgagą. 

Jest ważne, by umieć zinterpretować objawy! Jedno schorzenie wymaga jak najszybszej pomocy lekarskiej, to drugie można leczyć objawowo, a nawet przeczekać.

Atak serca popularnie określa się mianem zawału

Dochodzi do niego, gdy z jakiejś przyczyny zostaje zablokowany dopływ krwi do serca lub jakiejś jego części. Zazwyczaj dzieje się tak z powodu blokady w naczyniach krwionośnych. Formuje się ona zwykle z blaszki miażdżycowej albo powstaje ze skrzepu - czyli pozlepianych krwinek. 

Reklama

Kiedy zdarzy się to niedokrwienie, pojawia się ból w klatce piersiowej. Zlokalizowany jest za mostkiem, czyli centralnie, lub nieco bardziej po lewej stronie. Czasem promieniuje do lewego ramienia lub żuchwy. I to jest pierwszy sygnał alarmowy, że z sercem dzieje się coś złego. 

Ból ten jest opisywany najczęściej jako tępy i duszący. Może się zmniejszyć, kiedy się położymy. Towarzyszą mu duszności, uczucie, że nie jesteśmy w stanie nabrać wystarczającego oddechu. A także pełności w klatce piersiowej. Może się pojawić wrażenie lekkiej głowy i zawroty w niej, poczucie nierealności. Inne objawy to zimne zlewne poty oraz mdłości, a nawet wymioty. 

Towarzyszący atakowi ból jest zwykle bardzo silny  - ale niekoniecznie u pań! Dlatego muszą być czujne: kobiecy zawał serca bywa mniej bolesny i bardziej "udaje" dolegliwości trawienne.


W chorobie refluksowej źródłem problemu jest kwas solny

Jeśli słabiej pracuje zwieracz zamykający wejście do żołądka, zawartość tego narządu, wraz z sokami trawiennymi, cofa się do przełyku. Dochodzi do tego, gdy żołądek jest pełen, bo to podnosi w nim ciśnienie. Albo gdy jest uciskany przez tłuszcz trzewny, odkładający się wskutek nadwagi. 

Cofająca się jego treść trafia w przełyku na delikatną śluzówkę. Tkanka ta nie potrafi się przed nim bronić i ulega podrażnieniu lub nawet poparzeniu. Stąd dyskomfort i ból, opisywany jako piekący lub ostry. Bywa odczuwany wzdłuż całego przełyku - nie tylko za mostkiem. Czasem - podobnie jak w przypadku ataku serca - promieniuje do gardła i żuchwy! 

Jednak charakterystyczne dla zgagi jest to, że może się nasilać, gdy się schylisz lub położysz. Czasem pojawia się kwaśny smak w ustach lub w tylnej części gardła. I wrażenie, że jedzenie "wraca" czy nie całkiem daje się przełknąć. Niektórzy chorzy mówią, że czują, jakby w żołądku mieli błoto - to takie uczucie pomiędzy gnieceniem a mdłością.

Jak odróżnić te choroby? Przy zgadze nie pojawiają się poty, duszności, krótki oddech i promieniujący ból. Kiedy się położysz, symptomy się nasilają. W ataku serca z kolei nie ma uczucia, że coś Ci stoi w gardle ani kwaśnego smaku. W pozycji leżącej objawy mogą zelżeć. W sytuacji wątpliwej zażyj środek zobojętniający treść żołądkową (jest dostępny bez recepty). Jeśli dolegliwości nie miną - dzwoń po pogotowie.

Obie choroby trzeba leczyć

Zgaga. Kwasy żołądkowe mogą uszkadzać śluzówkę przełyku, wywołać w niej stan zapalny, nadżerki, owrzodzenia, a nawet zmiany nowotworowe. Jeśli zawędrują aż do ust, osłabiają szkliwo. Leczenia wymaga zgaga, która pojawia się częściej niż 2 razy w tygodniu. Atak serca. W najgorszym przypadku zawał może zabić. W "najlepszym"  niedokrwienie tego narządu pozostawi w nim trwałe ślady - zaburzenia rytmu, problemy z zastawkami czy niewydolność.

Złota godzina

To określenie  oznacza, że największe szanse na przeżycie zawału i najskuteczniejsze leczenie mają ci chorzy, którzy trafią do szpitala w ciągu godziny od wystąpienia bólu. Jeżeli podejrzewasz atak serca, jak najszybciej szukaj pomocy lekarskiej! 

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy