Reklama

Złote remedium na migrenę. Bez problemu znajdziesz je na polu

Złocień czy też wrotycz maruna działa przeciwbólowo. Nie bez powodu zyskał przydomek „średniowiecznej aspiryny” – jest skuteczny nawet przy migrenowych bólach głowy. Ten niepozorny chwast, który bez trudu znajdziemy na polskich łąkach, ma wyjątkowo bogaty pakiet składników aktywnych biologicznie i potężną moc leczniczą. Komu przyniesie najwięcej korzyści, a kto nie powinien po niego sięgać? Wyjaśniamy.

Złocień maruna - co to za roślina?

Przypominające duże stokrotki, kwiaty złocienia są często wykorzystywane w bukietach tworzonych na bazie polnych kwiatów. Jednak złocień to dużo więcej niż akcent dekoracyjny. Wywodząca się z Azji Mniejszej i Bałkanów roślina z rodziny astrowatych rośnie dziś niemal na całym świecie.

Czytaj również: 7 sprawdzonych roślin, które pomogą, gdy boli wątroba

Reklama

Złocień maruna - kilkadziesiąt składników aktywnych biologicznie

Surowcem zielarskim może być cała roślina, jednak najczęściej wykorzystywane są jej liście. Zarówno świeże, jak i suszone. Potężna moc lecznicza złocienia to efekt działania zawartych w nim kilkudziesięciu składników aktywnych biologicznie. Są wśród nich witaminy, minerały, przeciwutleniacze, w tym flawonoidy, oleje lotne (kamfora, werbenol) i laktony seskwiterpenowe.

Złocień maruna - "średniowieczna aspiryna" w starciu z migrenowym bólem głowy

Złocień maruna jest zielem pierwszego wyboru rekomendowanym przy bólach głowy, tak napięciowych, jak i migrenowych. Chętnie korzysta z niego współczesna fitoterapia, ale tradycja stosowania złocienia przy migrenach jest bardzo długa, stąd jego przydomek - "średniowieczna aspiryna". Działanie przeciwbólowe polega na hamowaniu wytwarzania prostaglandyn, histaminy i serotoniny.

Czytaj również: Owoce dzikiej róży - najlepsze źródło witaminy C. Korzystaj!

Złocień maruna - moc właściwości leczniczych

Roślina ma szereg korzyści dla zdrowia. Warto wymienić najważniejsze:

  • złocień maruna ma działanie przeciwgorączkowe - tę jego właściwość skrzętnie wykorzystywała medycyna ludowa,
  • dzięki obecności flawonoidów i laktonów  seskwiterpenowych złocień ogranicza stany zapalne - może być skuteczny nawet przy bólach reumatycznych, a także w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • zawarte w złocieniu olejki eteryczne są pomocne w leczeniu infekcji sezonowych, hamują wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych (grzybów, wirusów i bakterii),
  • zmniejszając uwalnianie histaminy, złocień działa przeciwalergicznie,
  • zapobiega agregacji płytek krwi,
  • dzięki bogactwu flawonoidów - związków o właściwościach przeciwutleniających, wrotycz hamuje procesy przedwczesnego starzenia komórek,
  • ma korzystny wpływ na zdolności poznawcze, takie jak myślenie, zapamiętywanie i koncentracja,
  • najnowsze badania dowodzą przeciwnowotworowych właściwości wrotyczu - indukuje rozpad komórek nowotworowych i jest polecany jako wsparcie konwencjonalnych metod leczenia nowotworów,
  • jest skuteczny w znoszeniu dolegliwości bólowych związanych z menstruacją (łagodzi skurcze mięśni gładkich).

Sprawdź także: Ozdoba ogrodu w służbie zdrowiu. Właściwości czarnej malwy

Złocień maruna - jak stosować?

Złocień maruna jest dostępny w sklepach zielarskich i aptekach w postaci suszu, kropli, kapsułek i tabletek. Jego ziele możemy bez trudu zebrać własnoręcznie i ususzyć w warunkach domowych.

Złocień maruna - kiedy kwitnie?

Złocień jest rośliną wieloletnią, mrozoodporną. Zimuje w gruncie, a zakwita w drugim roku - od czerwca do września. Najlepiej rośnie w nasłonecznionych miejscach, na suchej i przepuszczalnej glebie.

Bukiet, w którym są kwiaty złocienia, warto postawić na parapecie, balkonie czy tarasie. Nie tylko ozdobi przestrzeń, ale pomoże odstraszyć komary, meszki, a nawet kleszcze.

Złocień maruna - kiedy zrywać ziele dla celów leczniczych?

Ziele złocienia jest najcenniejsze w trakcie kwitnienia rośliny, toteż warto się w nie zaopatrzyć od czerwca do września. Najlepiej podczas słonecznej pogody, a zebrany surowiec suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Jak stosować złocień maruna?

Preparaty w postaci kropli, tabletek i kapsułek, stosujmy zgodnie z załączoną do nich ulotką. Zioła, tak jak suplementy diety i leki, można przedawkować. Stosowane w nadmiarze nie przyniosą większych korzyści, wręcz przeciwnie - zaczną szkodzić.

Na bazie kupionego lub domowego suszu można przygotować świeży napar - spożywać nie więcej niż 3 filiżanki na dobę. Moc naparu może być różna, dlatego warto trzymać się bezpiecznej dziennej normy spożycia. Dla suszonych ziela złocienia wynosi ona 50-250 mg.

Złocień maruna - przeciwwskazania

Złocień nie powinien być przyjmowany przez kobiety ciężarne, gdyż może nasilać skurcze macicy. Ziele złocienia rozrzedza krew, nie jest więc wskazane dla osób zażywających leki przeciwzakrzepowe. Skutki uboczne po spożyciu złocienia są raczej rzadkie i mają łagodny przebieg. Wśród najczęstszych wymieniana jest bezsenność, pobudzenie, kłopoty trawienne i alergie skórne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy