​Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę

Poruszająca relacja wojny domowej w Syrii opowiedziana słowami czternastolatka.

Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę
Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnęmateriały prasowe
Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę
Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnęmateriały prasowe

Trwająca od siedmiu lat wojna domowa w Syrii przestaje szokować opinię publiczną. Mimo kolejnych doniesień o atakach pochłonięci codziennością zapominamy o ludziach, którzy zostali dotknięci piętnem tego konfliktu. Sumia Sukkar autorka "Chłopca z Aleppo, który namalował wojnę" postanowiła w oryginalny sposób przypomnieć nam o niewinnych ofiarach wojny domowej.

Narratorem historii jest nastoletni chłopiec z zespołem Aspergera. Wszystko, co się dzieje w Aleppo, zostawia ślad w jego głowie, a ten przelewa swoje uczucia na papier i płótno. Powieść ta szokuje i wzrusza, jednak daleko jej do ckliwości czy melodramatyzmu.

Historia opisana przez Sumię Sukkar to opowieści jej rodziny i przyjaciół, którzy zostali bezpośrednio dotknięci przez wojnę w Syrii. Adam, tytułowy chłopiec z Aleppo, opisuje świat widziany z jego perspektywy. Ma 14 lat i zespół Aspergera, dlatego jego rzeczywistość różni się od naszej. Wokół każdego człowieka widzi aurę, a jej kolor zależy od nastroju. Jednak gdy wybucha wojna, a Aleppo zostaje zbombardowane, kolory powoli znikają z życia Adama. Rozpoczyna się ucieczka i walka o życie.

Życie młodego Adama nie należy do najłatwiejszych. Niedawno zmarła jego mama, która w pełni go rozumiała, a w szkole rówieśnicy nie przestają mu dokuczać - tylko dlatego, że jest trochę inny... Nie lubi, gdy inni go dotykają, czasem brakuje mu słów, by wyrazić swoje myśli. Sięga wtedy po farby oraz płótno i maluje. Swoimi obrazami próbuje komunikować się ze światem, który nie do końca rozumie. Na szczęście zawsze może liczyć na ukochaną siostrę Yasmine. Wszystko zmienia się, gdy w Syrii wybucha wojna domowa.

Choć początkowo chłopiec nie widzi zmian w swoim otoczeniu, stopniowo zaczyna rozumieć, że wojna wpływa nie tylko na żołnierzy, ale także na tych, którzy chcieliby spokojnie żyć dalej. Zaczyna brakować prądu, wody i jedzenia, a w końcu miasto i dom Adama zostają zbombardowane. Rodzina rozpoczyna męczącą wędrówkę do krewnych w Damaszku, która jest ich szansą na przetrwanie.

O autorce

Sumia Sukkar to mająca syryjskie korzenie debiutantka. Dorastała w Londynie, gdzie ukończyła  Wydział Kreatywnego Pisania na Uniwersytecie Kingston. Wstrząsające relacje rodziny oraz przyjaciół, których wojna w Syrii dotknęła bezpośrednio, natchnęły ją do opowiedzenia ich historii w oryginalny sposób.

Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę, Sumia Sukkar. Wydawnictwo Jaguar. Premiera: 5 lipca 2017.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas