​Ali i Nino. Orientalni Romeo i Julia

W Azerbejdżanie i Gruzji Ali i Nino stali się niemal historycznymi bohaterami. Dzieje ich miłości znają ludzie, którzy nawet nie mieli książki w ręku. W gruzińskim Batumi stoi piękny ruchomy pomnik tej szczęśliwej nieszczęśliwej pary. Symbol pokoju i miłości pomiędzy narodami. Siedmiometrowe figury zbliżają się do siebie, ale nigdy się nie spotykają...

Ali i Nino. Kurban Said
Ali i Nino. Kurban Saidmateriały prasowe

Ali i Nino to zaginiona przed laty i na szczęście odnaleziona w latach 70. perełka literatury azerskiej. Teraz po raz pierwszy przetłumaczona z niemieckiego oryginału. To nie tylko romans (porównywany do historii Romea i Julii), opowieść o skazanej na klęskę miłości azerskiego chana i gruzińskiej księżniczki, to książka, która odkrywa przed czytelnikiem duszę Wschodu i pozostawia go z uczuciem przejmującej nostalgii i zadumy nad tym, co utracone w biegu historii.

W przedwojennym Baku Orient spotyka się z Zachodem, tworząc niezwykłą kulturową mozikę. To tu dorastają razem potomkowie znakomitych rodów: Ali Chan Szyrwanszyr i Nino Kipiani. Łączy ich ognisty temperament i wielka miłość, dzielą - tradycja i wiara przodków.

On jest muzułmaninem, człowiekiem pustyni, ona - piękną gruzińską księżniczką, chrześcijanką należącą do świata Zachodu, do gór i lasów.... Czy ich uczucie przezwycięży te różnice?

Wbrew pozorom, to nie religia stanie między bohaterami. Ali i Nino pobierają się u schyłku dawnego świata, w przededniu rewolucji październikowej. Baku to jedyne miejsce na świecie, gdzie mogą żyć razem.

Ale wyrok na miasto i kraj zapadł wraz z pierwszymi strzałami z dział Aurory i początkiem rewolucji bolszewickiej. Niepodległy przez chwilę Azerbejdżan, w którym młodzi przeżyją chwile spełnienia, wkrótce zostanie zaatakowany przez Armię Czerwoną, a Ali chwyci za broń w obronie swego kraju...

O autorze:

Kurban Said, właśc. Lew Nussimbaum (1905-1942) - pisarz i dziennikarz; syn żydowskiego potentata naftowego i pochodzącej z rosyjskiej arystokracji komunistki. Zafascynowany Orientem przeszedł na islam i występował jako Essad Bej, potomek azerskiego księcia. Losy człowieka kameleona Kurbana Saida, twórcy głośnej powieści Ali i Nino (1937), Essada Beja, sławnego przed wojną biografa Stalina, i Lwa Nussimbauma z Baku, czyli najbardziej fascynującą mistyfikację XX wieku, opisał Tom Reiss w bestsellerowej książce Orientalista (2005; W.A.B. 2016).

Kurban Said jest mistrzem pióra. Sprawia, że świat, o którym pisze, wydaje się bliski na wyciągnięcie ręki. Jego bohaterowie są na wskroś żywi, opisywane pejzaże - plastyczne, wątki historyczne poruszają i intrygują. Niuanse kulturowe wydobywa z nieprawdopodobną precyzją. Książka ujmuje nie tylko głębią uczucia bohaterów, ich wzajemnym szacunkiem i oddaniem, ale również błyskotliwym poczuciem humoru i brakiem patosu.

Ali i Nino. Kurban Said. Wydawnictwo W.A.B. Premiera: 5 lipca 2017 r.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas