Lekomani, Beth Macy

Książka, która szokuje, wprowadza w konsternację, wywołuje przerażenie, a przede wszystkim niedowierzanie, że opisane w niej zdarzenia naprawdę miały miejsce. W świetle dnia, zupełnie legalnie miliony zwykłych Amerykanów – rodziców, nauczycieli, uczniów, sportowców – stały się narkomanami.

Okładka książki "Lekomani" autorstwa Beth Macy
Okładka książki "Lekomani" autorstwa Beth Macymateriały prasowe

- Autorka po mistrzowsku przeplata dramaty zwykłych rodzin z mrocznym obrazem korporacyjnej chciwości oraz obojętności ze strony organów prawnych.

"New York Times"

"Lekomani" to jedyna książka, która przedstawia pełny i rzetelny obraz kryzysu opioidowego w Ameryce, czyli niekontrolowanego, niepotrzebnego i niezmiernie powszechnego przepisywania pacjentom silnie uzależniających leków przeciwbólowych z tej samej grupy substancji co heroina i morfina.

Książka pokazuje ogromną skalę problemu, jednocześnie przedstawiając pełen przekrój zjawiska od laboratoriów, w których powstawały te leki, po siedziby działów marketingowych wielkich koncernów farmaceutycznych i sale sądowe, aż do domów zwykłych Amerykanów, którzy stanęli w obliczu ogromnego problemu i konieczności stoczenia walki o życie swoje oraz swoich najbliższych. Poznamy los matki, która nie może zrozumieć, dlaczego jej jedyny syn nie żyje, i przypadek, w którym gwiazdy licealnej drużyny futbolowej stały się ofiarami przedawkowania heroiny. A to wszystko przedstawione z perspektywy dziennikarki, która widziała to na własne oczy.

Finalista nagrody 2019 Library of Virginia Annual Literary Awards

Zdobywca nagrody LA Times Book Prize for Science & Technology

Zdobywca nagrody American Society of Addiction Medicine Annual Media Award

Finalista nagrody 2018 Kirkus Prize

Finalista nagrody 2019 Library of Virginia People's Choice Award for Nonfiction

Finalista nagrody 2019 Ohioana Book Award in nonfiction

Bestseller "New York Timesa"

Najlepsza książka roku "Chicago Tribune"

Najlepsza książka roku "Washington Post"

Najlepsza książka 2018 według Amazona

- Wybitne osiągnięcie dziennikarstwa, które zmusza do natychmiastowego wyciągnięcia wniosków. Brutalne w swojej szczerości i wywołujące w sercu fizyczny ból.

Jennifer Latson, "The Boston Globe"

- Ta książka jest napisana niezwykle rzetelnie, szczegółowo, ale jednocześnie jest pełna współczucia i niesamowicie daje do myślenia.

Janet Maslin, "New York Times"

- Beth Macy obnażyła ponurą twarz amerykańskiej służby zdrowia. W tej książce pokazała, na czym naprawdę polega dziennikarstwo i jaką siłą oraz niezłomnością musiała się wykazać, żeby dotrzeć do samego centrum problemu. Jej atuty jako dziennikarki widać najbardziej, kiedy zdobywa zaufanie i zachęca do rozmowy zarówno tych, którzy są w szponach nałogu, jak również pogrążone w żałobie rodziny, wyczerpanych pracowników służby zdrowia, czy też skazanego za handel heroiną dilera, z którym wywiad z zaplanowanych dwóch godzin przeciągnął się do ponad sześciu.

Jennifer Szalai, "New York Times"

- Beth Macy skupia się głównie na południowej i zachodniej Wirginii, jednak wydźwięk, jaki mają jej spostrzeżenia, można przenieść na cały kraj. Poznajemy tu cztery cierpiące rodziny, których dotknął opioidowy kryzys. Życie ich dzieci zostało zdruzgotane, a czasami stracone na zawsze.

dr Sally Satel, "Wall Street Journal"

- Widać, że los ofiar kryzysu opioidowego nie był dla Macy obojętny. W jej reportażu nie brakuje szacunku i współczucia.

Gabriel Thompson, "The San Francisco Chronicle"

O autorce:

Beth Macy jest autorką cenionych bestsellerowych powieści Truevine i Factory Man. Od trzydziestu lat mieszka w Roanoke (Wirginia). Jako reporterka zdobyła ponad dwanaście nagród, w tym harvardzką Nieman Fellowship for Journalism.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas