Nowy album legendarnej serii "Thorgal"

Najbardziej popularna komiksowa seria fantasy w Polsce i jedna z najsłynniejszych w Europie doczekała się kolejnego, 39. już tomu. Najnowszy album opowieści o wikingu Thorgalu Aegirssonie zatytułowany "Neokora" ukazał się 24 listopada br. Główny bohater sagi po raz kolejny stanie przed możliwością ostatecznego rozwikłania tajemnicy swojego pochodzenia.

Thorgal. Neokora, tom 39
Thorgal. Neokora, tom 39INTERIA/materiały prasowe

Fani słynnej wikińskiej sagi nie mogą tego przegapić!

W najnowszym tomie główny bohater wraca do domu z wyprawy, podczas której uratował porwaną przez wyspiarzy córkę. Jednak okazuje się, że wszyscy mieszkańcy jego rodzinnej wioski zostali zaczarowani... Thorgal wraz z Jolanem wyruszają do siedziby odpowiedzialnego za ten czyn władcy sąsiedniej krainy. Tam spotykają starych wrogów, którzy zmuszają ich do rejsu na odległą Północ, gdzie w krainie lodów spoczywają ukryte sekrety przybyszy z gwiazd. Ciemnowłosy wiking po raz kolejny stanie przed możliwością ostatecznego rozwikłania tajemnicy swojego pochodzenia!

Seria "Thorgal" została wymyślona przez słynnego scenarzystę Jeana Van Hamme’a i wybitnego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Obecnie scenariusze sagi są pisane przez Yanna Le Pennetiera, współautora innych serii z tego samego uniwersum - "Thorgal - Louve" i "Thorgal - Młodzieńcze lata", a także kilkudziesięciu cykli przygodowych, fantastycznych czy młodzieżowych. Rysunki do tomu "Neokora" stworzył Frédéric Vignaux, grafik specjalizujący się w opowieściach historycznych i legendarnych.

Pomysł na kultową serię o Thorgalu narodził się w 1976 r. podczas spotkania belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Pierwszy odcinek sagi, która liczy dziś kilkadziesiąt tomów, kilka pobocznych serii i została przetłumaczona na ponad 40 języków, ukazał się w 1977 r. w magazynie "Tintin", a rok później polscy czytelnicy mogli przeczytać o konflikcie Thorgala Aegirssona z królem wikingów Gandalfem Szalonym w magazynie "Relax". Wersja albumowa "Zdradzonej czarodziejki" miała premierę w 1980 r.

Od momentu pojawienia się, cykl szybko zaskarbił sobie sympatię rzeszy czytelników w Belgii, Francji i Polsce oraz wielu innych krajach.

"Thorgal" to komiks niedający się łatwo przypisać do jednej kategorii gatunkowej. Nie tyle spełnia założenia gatunkowe heroic fantasy, co rozgrywa się w dekoracjach charakterystycznych dla tego typu opowieści. Seria przesiąknięta jest kulturą i wierzeniami skandynawskimi. Oprócz elementów nadprzyrodzonych, zaczerpniętych z mitologii nordyckiej, w kilku odcinkach pojawiają się motywy science-fiction, nadając komiksowi niepowtarzalny klimat.

Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński promowali w "Thorgalu" uniwersalne wartości, takie jak prawość, pomoc słabszym, przyjaźń i miłość rodzicielska. Bohaterowie stając w obliczu wyzwań, siłując się ze swymi słabościami, pokazują, że życie to ciągła walka, lecz wcale nie skazana z góry na porażkę.

O komiksie

Thorgal. Neokora, tom 39

Scenariusz: Yann Le Pennetier

Rysunki: Frédéric Vignaux

Przekład: Wojciech Birek

Cena: 34,99/ 24,99

Język oryginału: francuski

Seria: Thorgal

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: fantasy

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas