Sądowe znaki zapytania, Helena Kowalik

Niewyjaśnione zbrodnie. Zmowy milczenia. Świat korupcji i brutalnych przestępstw. Reporterka sądowa Helena Kowalik opisuje najgłośniejsze zabójstwa, o których mówiła i nadal mówi cała Polska. Autorka krok po kroku przedstawia przełomowe odkrycia w głośnych sprawach karnych. Przytacza zeznania, powołuje się na policyjne poszlaki, bacznie obserwuje przebieg rozpraw, aby w "Sądowych znakach zapytania" dojść do momentu, gdy sędzia ogłasza wyrok. Premiera reportażu już 17 listopada!

Sądowe znaki zapytania, Helena Kowalik
Sądowe znaki zapytania, Helena KowalikINTERIA.PL/materiały prasowe

Sprawa Jaroszewiczów wstrząsnęła całym krajem. Były polski premier został brutalnie zamordowany w swoim domu. Podczas napadu zginęła również jego żona Alicja Solska-Jaroszewicz. Ciała denatów nosiły znamiona tortur. Reporterka w swojej książce śledzi kolejne tropy prokuratury w poszukiwaniu morderców, porażki śledczych i zeznania świadków - w tym między innymi syna polityka. Demaskując kłamstwa oskarżonych, bałamutne zeznania niektórych świadków, przedstawia weryfikowane przez sąd wersje zdarzeń. A to tylko jedna z wielu spraw, na przykładzie których Helena Kowalik uświadamia czytelnikowi różnicę między osądem ulicy a dochodzeniem do prawdy w ciszy sali sądowej.

Wykorzystana seksualnie szesnastoletnia Ola wyznaje brutalną prawdę - była świadkinią spalenia zwłok zamordowanego, starszego mężczyzny, niejakiego Aleksandra P. Brali w tym udział jej dziewiętnastoletni chłopak i ich wspólna, starsza znajoma, była strażniczka w zakładzie karnym. Kto jest odpowiedzialny za tę bestialską zbrodnię? Dlaczego zeznania tej trójki wykluczają się? Czytelnik nie znajdzie odpowiedzi na początku reportażu. Musi przejść wraz z autorką długą drogę procesowania sądowego aż do momentu, gdy podniesie się z ławy dla publiczności, aby wysłuchać wyroku. Helena Kowalik opisuje około 30 spraw. W każdej zadaje dużo pytań. Odpowiedzi szuka na sali sądowej; czasem trafia też do domów oskarżonych

"Sądowe znaki zapytania" to nie tylko reportaż o najbrutalniejszych i tajemniczych zbrodniach. To również - a może przede wszystkim - intrygujący zapis dramaturgii procesu sądowego, a także wnikliwie przedstawiony portret psychologiczny ofiary, oprawcy i zeznających. Helena Kowalik wykorzystuje do tego swój doskonały warsztat reporterski, pozostawiając w rękach czytelnika książkę, która przeraża i fascynuje zarazem.

Helena Kowalik - jest autorką kilkunastu książek m.in. zbiorów reportaży: "Wyjście z lasu", "Wiesz pan, skąd ja jestem?", "Chleb, który nie bodzie", "Mielizna" "Warszawa Kryminalna" tom 1 i 2 "Miłość, zbrodnia, kara", "PeeReL zza krat", "Przed sądem II RP" "Słynne procesy II Rzeczypospolitej", oraz powieści: "Człenio", "Córka Kaina". Jej utwory znajdują się również w kilkunastu antologiach najlepszych polskich reportaży. Jest laureatką wielu konkursów, wyróżniona m.in.: I Nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego za osiągnięcia reporterskie, III Nagrodą im. Bolesława Prusa za całokształt pracy w dziennikarstwie, nagrodą w kategorii "Inspiracje Roku 2010" w Ogólnopolskim Radiowym Konkursie Reportażystów "Melchiory".

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas