Saudyjka za kierownicą, Manal asz-Szarif

​Poruszająca historia Manal asz-Szarif, saudyjskiej aktywistki walczącej o równouprawnienie kobiet. Manal dorastała w tradycyjnej saudyjskiej rodzinie w Mekce, w czasie kiedy Arabia Saudyjska pozostawała pod silnym wpływem islamskich fundamentalistów. Sama również uległa indoktrynacji radykałów - będąc nastolatką, niszczyła kolorowe czasopisma matki, kasety brata i własne szkicowniki zawierające zabronione rysunki istot żywych. Nic nie wskazywało na to, że już niedługo przeciwstawi się tyrańskim rządom i stanie się znaną na całym świecie aktywistką walczącą o prawa saudyjskich kobiet.

Saudyjka za kierownicą, Manal asz-Szarif
Saudyjka za kierownicą, Manal asz-Szarif INTERIA.PL/materiały prasowe

Podjęła studia na uniwersytecie, a później pracę w koncernie Aramco. Coraz częściej doświadczała jednak dyskryminacji tylko ze względu na swoją płeć. Bez zgody męskiego opiekuna nie mogła wynająć pokoju, złożyć wniosku w urzędzie, korzystać z pomocy medycznej. Najbardziej bolało ją to, że mimo posiadania własnego samochodu i prawa jazdy otrzymanego podczas pobytu za granicą nie mogła kierować pojazdem i była zdana na łaskę taksówkarzy oraz młodszego brata. Któregoś dnia postanowiła się zbuntować i ogłosiła w internecie, że w dniu swoich 32 urodzin usiądzie za kierownicą, wyjedzie na ulice miasta... i będzie tworzyć historię.

- Takie książki mogą zmienić świat.
Deborah Feldman
 
- Ważna, inspirująca książka.
"The Oprah Magazine"
 
- Odważna, niezwykła, łamiąca serce osobista historia kobiety walczącej o równouprawnienie. Książka zawiera rzadki wgląd w serca i rozumy ludzi, którzy żyją w społeczeństwie niedostępnym dla ludzi Zachodu. Literackim osiągnięciem Asz-Szarif jest pokazanie, że pomimo ogromnych różnic kulturowych saudyjskie kobiety i saudyjscy mężczyźni mają bardzo podobne do naszych marzenia i obawy.
"Associated Press"

- To zadziwiająca, pokorna, prawdziwa książka, bardziej pouczająca niż setki historii z gazet na temat Arabii Saudyjskiej.
Azadeh Moaveni, autorka Lipstick Jihad
 
- Są obrazy śmiechu i miłości... przebłyski bogatego, tętniącego życiem arabskiego życia. To świadectwo, jak kobiety w krajach muzułmańskich pomagają zmieniać swoją kulturę, krok po kroku.
"New York Journal of Books"
 
Manal asz-Szarif (ur. 1979) - aktywistka walcząca o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej. Urodziła się i dorastała w Mekce. Studiowała na Uniwersytecie Króla Abdulaziza w Dżuddzie. Z wykształcenia jest informatykiem, przez prawie 10 lat pracowała w koncernie Amraco, zajmując się bezpieczeństwem systemów komputerowych. W maju 2011 roku mimo obowiązującego w Arabii Saudyjskiej zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety usiadła za kierownicą i wyjechała na ulice. Za swój protest została aresztowana. Zwolniono ją po nagłośnieniu sprawy przez międzynarodowe media i organizacje.

 Manal stała się ikoną walki o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej. Magazyn "Time" umieścił ją na liście stu najbardziej wpływowych osób 2012 roku, a organizatorzy Oslo Freedom Forum zaprosili ją do wygłoszenia przemówienia podczas dorocznej konferencji. Została również wyróżniona Nagrodą im. Václava Havla za Kreatywny Dysydentyzm. Występuje na licznych spotkaniach dotyczących praw człowieka, pisze artykuły do gazet i na bloga. "Saudyjka za kierownicą" jest jej pierwszą książką.

Manal asz-Szarif jest matką dwóch synów. Wraz z mężem i młodszym synem mieszka w Australii.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas