Walentynowicz. Anna szuka raju, Dorota Karaś i Marek Sterlingow

Dorota Karaś i Marek Sterlingow, w genialnym dziennikarskim duecie, przeprowadzili nie tylko rzetelne śledztwo, ale stworzyli niezwykle wciągającą, niekoloryzowaną opowieść o kobiecie, która zawsze była w centrum polskiej historii.

Okładka książki "Walentynowicz. Anna szuka raju" Doroty Karaś i Marka Sterlingowa
Okładka książki "Walentynowicz. Anna szuka raju" Doroty Karaś i Marka Sterlingowamateriały prasowe

Autorzy dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z działalnością opozycji. 

Prawdziwą bohaterką książki jest Anna prywatna, ale opowieść o jej życiu jest opowieścią o współczesnej Polsce. 

Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.

Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.

Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.

10 lat po tragicznej śmierci Anny Walentynowicz w katastrofi e smoleńskiej poznajemy całą prawdę o legendzie Solidarności.

Autorzy dotarli do nieznanych i niepublikowanych wcześniej materiałów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna, Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z opozycją.

Premiera: 11 marca 2020 roku.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas