Wiersze w mieście, czyli poezja na czas epidemii

19 poetyckich głosów z całej Europy przemawia w jednej sprawie. Dzięki akcji „Wiersze w mieście” artystyczne spojrzenie na kwestię ekologii i zmian klimatycznych może być tej wiosny wyraźniej słyszalne niż przemówienia aktywistów. Tegoroczna odsłona „Wierszy w mieście” jest wyjątkowa z uwagi na sytuację, w jakiej znalazł się cały świat z powodu pandemii. Akcja w przestrzeni wirtualnej potrwa do 15 maja.

Akcja trwa do 15 maja
Akcja trwa do 15 majamateriały prasowe

Akcja Wiersze w mieście jest już na półmetku. Poezja wybrzmiewa pełną mocą, m.in. za pośrednictwem internetowych kanałów oraz mediów społecznościowych. W akcję zaangażowali się przedstawiciele świata kultury i sztuki, organizatorzy wydarzeń. To oni, z powodu koronawirusowej kwarantanny, zostali zmuszeni do odwołania swoich wydarzeń, ale doskonale wiedzą i pozwalają wszystkim odczuć, że to właśnie kultura jest tym, co pomaga tę sytuację przetrwać.

Do tego grona dołączą także blogerzy, miłośnicy poezji, literatury i ekologii skupieni wokół popularnych grup w social mediach. Za ich pośrednictwem, przez cały miesiąc od 15 kwietnia do 15 maja, w całym kraju można usłyszeć wiersze autorek i autorów pochodzących z: Austrii, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Republiki Malty, Republiki Czeskiej, Niemiec, Polski, Republiki Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Dzięki "Wierszom w mieście" już co dziesiąty mieszkaniec Polski miał tej wiosny okazję usłyszeć głosy 19 wybitnych europejskich poetek i poetów zaproszonych do tej wyjątkowej edycji akcji. Wśród instytucji, które dołączyły do "Wierszy w mieście" i publikują teksty oraz nagrania wierszy są m.in.: Nowy Teatr w Warszawie, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Sopoteka i Biblioteka Sopocka, Mysia 3, Nagroda Literacka i Towarzyszący jej Festiwal Europejski Poeta Wolności, Festiwal Złoty Środek Poezji, Loesje, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Kultura w kwarantannie czy Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia. 

Wszystkich 19 tekstów - każdy w polskiej i oryginalnej wersji językowej - jest dostępnych do odsłuchania na podcaście na Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie.

Organizatorzy akcji EUNIC Warszawa i Miasto Stołeczne Warszawa zachęcają też odbiorców do nagrywania wideo z własnymi interpretacjami wierszy i publikowania ich w kanałach społecznościowych. A od 4 maja zapraszają internautów do tworzenia i dzielenia się własnymi wierszami o planecie. Tego dnia na fanpage’u akcji www.facebook.com/wierszewmiescie  wystartował konkurs na krótki wiersz zainspirowany tekstami z tegorocznej edycji akcji. Regulamin konkursu jest dostępny na fanpage'u akcji "Wiersze w mieście".

Dodatkowo, mieszkańcy Warszawy, którzy zakończą domową izolację będą mogli przeczytać wszystkie wiersze podróżując transportem miejskim i metrem. Poezja z akcji "Wiersze w mieście" będzie emitowana na ekranach w autobusach oraz na stumetrowej długości ekranie LED-owym na stacji metra Świętokrzyska. Poezja będzie też towarzyszyć spacerującym po mieście - wiersze, w formie wystawy, zostaną zaprezentowane na ogrodzeniu Ambasady Rumunii przy ulicy Chopina 10, w sąsiedztwie Parku Dolinka Szwajcarska oraz Parku Ujazdowskiego.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas