​Czy zielone biuro, to zdrowe biuro?

Choć zieleń łagodzi obyczaje i stres - jedna roślina biurowej wiosny nie czyni. Halina Kamińska zapytana o to, czy zielone biuro jest zdrowe, podkreśla, że "pozytywny wpływ mają tylko zadbane i zdrowe rośliny, a w biurach to duże wyzwanie".

Badania laboratoryjne dowodzą spektakularnej zdolności roślin do oczyszczania z substancji szkodliwych we wnętrzach
Badania laboratoryjne dowodzą spektakularnej zdolności roślin do oczyszczania z substancji szkodliwych we wnętrzach123RF/PICSEL

Czym jest biophilic office design (BOD)?

Halina Kamińska: To sposób kreowania pozytywnych odczuć pracownika przez działania projektowe oparte o znajomość zasad biofilii bazującej na wrodzonym zamiłowaniu człowieka do natury i jego konsekwencjach. Nie chodzi o samą roślinność i design, ale o naturalne oświetlenie, wrażenia akustyczne, jakość powietrza wewnętrznego, a nawet sposób zarządzania.

Czy zielone biuro, to zdrowe biuro?

- Niestety nie. Pozytywny wpływ mają tylko zadbane i zdrowe rośliny, a w biurach to duże wyzwanie.

Czy rośliny mogą niwelować biurowy stres?

- Tak. Oczywiście same rośliny nie załatwią sprawy, ale w sumie pozytywnych doświadczeń zmysłowych, potrzebnych do zrelaksowania, są istotnym komponentem.

W ostatnim czasie podkreśla się szczególną rolę roślin - spełniają one nie tylko walory estetyczne - stają się zielonymi płucami naszych mieszkań i biur.

- Zdolności oczyszczające roślin były znane już wieki temu. Anglicy za czasów Orwella np. stosowali Aspidistre do oczyszczania zanieczyszczonych przez lampy naftowe wnętrz mieszkalnych. Roślina ta była tak popularna w domach, że zagościła w tytule powieści "Wiwat Aspidistra".

Faktycznie badania laboratoryjne dowodzą spektakularnej zdolności oczyszczania z substancji szkodliwych we wnętrzach. Właściwie dobrane i pielęgnowane rośliny mają dużą wydajność, zwłaszcza, gdy do filtracji powietrza wykorzystamy także strefę korzeni.

Domyślam się, że jedna roślina biurowej wiosny nie czyni. Czy istnieje pewien "przelicznik", miara, ile roślin w zależności od powierzchni pomieszczenia powinno się w niej znaleźć, aby miały one poza estetycznym, realny wpływ na jakość powietrza?

- Mamy własny przelicznik Florabo. Uwzględniamy liczbę osób w pomieszczeniu, kubaturę, bierzemy pod uwagę intensywność mechanicznej wymiany powietrza i czy jest możliwość otwierania okien. Zainteresowanym proponujemy pomiary składu powietrza z naciskiem na lotne związki organiczne. Tak powstaje mapa organizacji powietrza wewnętrznego, do której dostosowujemy powierzchnię liści i intensywność napowietrzania korzeni. Do małych inwestycji lub domów czasem lepiej zdać się na intuicję i wprowadzić ładne okazy roślin w ilości niezagrażającej zrujnowaniem planu funkcjonalnego pomieszczenia. Dobrze działają także zielone ściany i obrazy, które nie zabierają miejsca.

Myśląc o wewnętrznym ekosystemie - jakie rośliny warto włączyć do aranżacji biurowej przestrzeni - jakie będą proste w utrzymaniu, a równocześnie będą miały pewną wartość dodaną?

- Najlepsze są rośliny, które znamy z parapetów z dzieciństwa. Jeśli "języki teściowej" lub epipremnum aureum budzą w nas złe skojarzenia to pamiętajmy, że hodowla roślin doniczkowych tak intensywnie się rozwija, że dostarcza nam te "babcine" gatunki w nowych odmianach (gabarytach, kształtach i kolorach), także każdy znajdzie coś dla siebie.

Halina Kamińska - projektantka i architekt krajobrazu, autorka marki Florabo.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas