​Dawid Kornaga: Berlinawa

Dawid Kornaga opowiada o dwóch miastach, dwóch różnych kosmosach, oddzielonych kilkoma godzinami jazdy pociągiem: o rozbuchanym Berlinie multikulti i Warszawie, najpiękniejszym zombie city na świecie. Dzięki niezwykłej historii bohaterów książki, wywodzących się różnych środowisk, owe miasta połączą się w tytułową Berlinawę.

Berlinawa
Berlinawamateriały prasowe
Berlinawa
Berlinawamateriały prasowe

Nowa powieść Dawida Kornagi, szeroko zakrojona i wielowątkowa, wprowadza nas w świat, do jakiego większość czytelników nie ma dostępu. Co myślą, jak żyją i w jaki sposób wyjaśniają sobie rzeczywistość neofaszyści? Skąd w nich nienawiść do innych?

Trzydziestokilkuletnia Ola wyjeżdża do Berlina na stypendium dla tłumaczy. Bez problemu zostawia w kraju niekochanego męża i małe dziecko. W Berlinie czuje się kimś innym, szuka siebie - w alkoholu i w seksie, wielce urozmaiconym, bo jest biseksualna...

Zaatakowana nocą przez bandę Turków, zostaje uratowana przez Uwe, doktora filozofii, a zarazem bojówkarza przed czterdziestką, nienawidzącego obcych. Ich drogi splotą się jeszcze raz: pewnego dnia, gdy Uwe zostanie ugodzony nożem przez agresywną dziewczynę, mówiącą do swoich kolegów-bandziorów po... polsku!

To Ula, dziewiętnastoletnia neofaszystka z Warszawy, która pojawiła się w Berlinie, by dokonać zemsty na Uwe za pobicie jej chłopaka podczas warszawskiego Marszu Niepodległości. Ula nie jest w stanie zrozumieć zajścia, bo jak to tak, żeby biały białego pobił, żeby biały na białym musiał się mścić... Czyż wspólnie nie mają innych wrogów: czarnych, żółtych, żydów, pedałów? Przecież kiedy biały uderza w białego, zachowuje się gorzej od najgorszego czarnucha. Jakiegokolwiek innego podmiotu niższego rasowo. Hańbi siebie i innych, osłabia siłę nacji. Nic go nie usprawiedliwia.

Spotkanie Oli, Uli i Uwego będzie miało dla wszystkich dalekosiężne i zaskakujące skutki, opisane na szerokim społeczno-obyczajowym tle... Zmieszają się seks, ideologie, sposoby na życie, polskość i niemieckość, nienawiść i potrzeba miłości.

Kornaga równie celnie portretuje międzynarodowe środowisko stypendystów, szlifujących w Berlinie swój niemiecki, co hipsterów, obsiadających kultową warszawską knajpę "Charlotte". Każe nam iść w upiornym marszu neofaszystów i pozwala uczestniczyć w perwersyjnych igraszkach erotycznych. Zagląda do mieszkań i hosteli, zaglądając zarazem w najciemniejsze zakamarki naszych dusz.

Kunsztownie tworzy naczynia połączone ze zdarzeń, które z pozoru nic nie mają ze sobą wspólnego. Pokazuje jednych z punku widzenia drugich, a tych z jeszcze innej perspektywy. W takim kontekście nikt nie może okazać tym, za kogo go najpierw bierzemy, dobro nie zawsze wydaje się takie dobre, a zło... takie złe, bo ludzka natura zawsze krąży gdzieś "pomiędzy".

O autorze:

Dawid Kornaga (ur. 1975), pisarz i felietonista. Autor sześciu powieści, z których nakładem Świata Książki ukazały się "Rzęsy na opak" i "Cięcia". Pomysłodawca i redaktor tomu opowiadań "Piątek, 2:45", współautor polsko-norweskiej antologii "Podróż na północ/Mot Nord". W 2011 roku otrzymał międzynarodowe stypendium twórcze Dagny, przyznane przez Stowarzyszenie Willa Decjusza. Przez kilka lat pisał felietony dla pisma lifestyle’owo-kulturalnego "Hiro".

"Berlinawa". Dawid Kornaga. Wydawnictwo: Świat Książki. Seria: Nowa Proza Polska. Premiera: 8 października 2014 r.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas