​Dziwne zachowania psa, które powinny cię zaniepokoić

Jak rozpoznać, że za zdrowiem naszego czworonoga dzieje się coś niedobrego? Oto pięć dziwnych i mało oczywistych zachować naszego pupila, które powinniśmy uznać za sygnał, by jak najszybciej udać się do weterynarza.

Masz psa? Bądź uważny na takie zachowania pupila
Masz psa? Bądź uważny na takie zachowania pupila123RF/PICSEL

Przyciskanie głowy do ściany

Osoba niezainteresowana tematem mogłabym uznać to zachowanie za urocze. Jednak sytuacja, w której pies opiera głowę o ścianę lub przyciska ją do mebli i innych płaskich powierzchni pionowych oznacza jedno: zwierzę jak najszybciej trzeba zabrać do weterynarza. Dlaczego?

Takie zachowanie może być sygnałem problemów neurologicznych lub trudności z utrzymaniem równowagi. Możliwe też, że uciskiem zwierzę próbuje uśmierzyć ból.

Bardzo prawdopodobne, że zaburzenia są efektem urazu w okolicy głowy, guza mózgu lub zatrucia organizmu.

Trudności w oddychaniu, ślinotok

To jedne z głównych objawów tzw. skrętu żołądka. Jeśli widzisz, że pies jest przestraszony i zaniepokojony, próbuje wymiotować, bardzo płytko i ciężko oddycha, a jego brzuch jest wyraźnie wzdęty - udaj się do weterynarza tak szybko, jak to możliwe. W przypadku skrętu jelit ważna jest dosłownie każda minuta, a brak twojej reakcji prawie na pewno doprowadzi do śmierci zwierzęcia.

Czym dokładnie jest skręt żołądka? W wyniku zgromadzenia się w żołądku gazów, dochodzi do jego rozszerzenia. Tak wypełniony żołądek u psa ma tendencję do tego, by obracać się wokół własnej osi, co sprawia, że gazy nie mogą być odprowadzane do przełyku ani do jelit. Pies puchnie, co jest dla niego wyjątkowo bolesne.

Dotykanie pyskiem różnych przedmiotów

Jeśli pies pociera pyskiem o otaczające go przedmioty, najprawdopodobniej cierpi na infekcję oczu lub uszu i w ten sposób próbuje zniwelować ból i swędzenie. Możliwe też, że ma reakcję alergiczną na skórze. Przyjrzyj się uważnie jego pyskowi. Jednorazowe zachowanie tego typu nie jest wskazaniem do pilnej interwencji, ale jeśli zwierzę postępuje w ten sposób przez długi czas, zabierz go do weterynarza.

Nauka BEZ fikcji: Wyższość psów nad kotamiVideo Brothers
Kręcenie wkoło za własnym ogonem to objaw tzw. stereotypii
Kręcenie wkoło za własnym ogonem to objaw tzw. stereotypii123RF/PICSEL

Saneczkowanie

Saneczkowanie to nic innego, jak poruszanie się na przednich łapach i ciągnięcie tylnej części ciała po podłożu. Najczęściej pies oczyszcza się w ten sposób po wypróżnieniu. Bywa też, że "odświeża" się tak po ekscytującym spotkaniu z innymi psami. W obu tych przypadkach saneczkowanie nie musi nas niepokoić.

Zdarza się jednak, że pies szoruje okolicami odbytu po podłodze często i intensywnie. Wtedy warto zabrać go do weterynarza. Może to bowiem oznaczać, że ma robaki lub zapalenie gruczołów okołoodbytowych, które weterynarz fachowo oczyści.

Kręcenie się wkoło za ogonem

Pies próbujący złapać własny ogon wygląda uroczo i zabawnie. Jeśli takie zachowanie zdarza mu się od czasu, nie ma w nim nic niepokojącego. To dla psa forma zabawy i aktywności fizycznej, szczególnie, gdy brakuje mu ruchu, a na co dzień przebywa na ograniczonej, niewielkiej przestrzeni. Takie zachowanie obserwuje się też u psów przebywających w samotności i odosobnieniu.

Jeśli jednak kręcenie pojawia się u psa często, warto poprosić o pomoc weterynarza. Może bowiem oznaczać, że u zwierzęcia rozwija się tzw. stereotypia czyli zachowanie przymusowe. To poważne zaburzenie psychiki zwierzęcia, które bez pomocy, będzie się tylko nasilać.

Nauka BEZ fikcji: Wyższość psów nad kotamiVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas