Biedronka pomoże seniorom. Otrzymają darmową kartę na zakupy

Seniorzy, borykający się z trudną sytuacją finansową, mogą liczyć na wsparcie. W ramach kolejnej edycji programu „Na codzienne zakupy” uczestnicy otrzymają karty na zakupy do Biedronki, zasilane comiesięcznie konkretną kwotą. Ilu Polaków skorzysta z takiej pomocy?

Program "Na codziennie zakupy" to pomoc dla najbardziej potrzebujących seniorów
Program "Na codziennie zakupy" to pomoc dla najbardziej potrzebujących seniorów123RF/PICSEL

Caritas Polska, 43 Caritas diecezjalnych oraz Fundacja Biedronka po raz kolejny połączyły siły. Realizowany przez nie program "Na codzienne zakupy" to wyciągnięcie pomocnej dłoni w kierunku najbardziej potrzebujących osób.

Program ma na celu wymierną, całoroczną pomoc seniorom w wieku 60+ - samotnym, potrzebującym wsparcia materialnego, dotkniętym wykluczeniem socjalnym i społecznym, zamieszkującym wsie i małe miejscowości
informuje Caritas Polska.

Program "Na codzienne zakupy": na jakich zasadach?

Pomocą dla najbardziej potrzebujących seniorów będą specjalne karty, które będzie można wykorzystać w jednej z najpopularniejszych sieci supermarketów.

Na karcie comiesięcznie pojawi się wsparcie finansowej w wysokości 160 złotych. To o 10 złotych więcej, niż przed rokiem. W sumie wartość pomocy wynosi 18,07 mln złotych, a więc o ponad 3 mln złotych więcej w porównaniu do poprzedniej edycji.

Seniorzy sami zdecydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze. Z programu wyłączony jest zakup alkoholu, papierosów, tekstyliów oraz artykułów przemysłowych. Karta nie podlega zbyciu i nie można jej wymienić na gotówkę.

Program "Na codzienne zakupy": do pomocy dołączają wolontariusze

Partnerami programu są Caritas diecezjalne, które z pomocą pracowników i wolontariuszy rekrutują beneficjentów kart spośród swoich potrzebujących pomocy podopiecznych. W obecnej edycji programu pomogło ponad 4 tys. wolontariuszy.

Wyszukują osoby najpilniej potrzebujące wsparcia, załatwiają formalności, pomagają seniorom w robieniu zakupów a czasem także w codziennych czynnościach. Każdy z wolontariuszy ma pod opieką maksymalnie 3 seniorów z programu "Na codzienne zakupy". To pozwala na systematyczny, bezpośredni, indywidualny kontakt z każdym seniorem
informuje Caritas Polska.

Program "Na codzienne zakupy": skorzysta 11 tys. Polaków

Ze wsparcia skorzysta 11 tys. Polaków. Jak informuje biuro prasowej Biedronki, niemal 60 proc. to osoby mieszkające samotnie. Ponad 30 proc. z nich ma problemy z poruszaniem się, a kolejnych 30 proc. posiada dochód poniżej 800 zł na miesiąc.

Aż 20 proc. uczestników programu nie stać na zakup żywności, a 87 proc. z nich przyznaje, że w sklepie musi zawsze sięgać po najtańsze produkty
podało biuro prasowe Caritasu.

Tegoroczna edycja programu "Na codzienne zakupy" jest piątą z kolei. Program realizowany jest od kwietnia 2022 roku do końca stycznia 2023 roku.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 16: Oskar CymsINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas