Bóg pośród ruin, Kate Atkinson

Niezwykłe losy człowieka, którego życie przesłania cień wojny.

Okładka książki
Okładka książkimateriały prasowe

Czytelnicy Kate Atkinson z pewnością pamiętają Ursulę Todd, która w bestsellerze Jej wszystkie życia przeżywała różne warianty swoich losów na tle burzliwych wydarzeń ubiegłego stulecia. Bóg pośród ruin to - jak twierdzi autorka - raczej uzupełnienie niż kontynuacja poprzedniej powieści.

Tym razem głównym bohaterem jest młodszy brat Ursuli, Teddy. Musi on stawić czoła niebezpieczeństwom i wyzwaniom XX wieku. Szuka odpowiedzi na ważne pytanie: jak ułożyć sobie życie, którego nie spodziewał się przeżyć? Historia Teddy’ego stanowi pretekst do poruszenia bardziej uniwersalnych kwestii, a zwłaszcza do refleksji nad (bez)sensem wojny. Sam Teddy porównuje akcje lotnicze, w których bierze udział do rzucania ptakami o kamienny mur — zdecydowana większość ptaków zginie, zanim ściana zacznie choć trochę pękać. Jak refren przewija się też stwierdzenie Teddy’ego: "umarłych jest legion". Bo żyjąc przez niemal wiek, a zwłaszcza będąc na wojnie, napatrzył się na śmierć we wszystkich jej aspektach.

Atkinson po mistrzowsku buduje pełnowymiarowych bohaterów z krwi i kości, których losy do głębi nas poruszają. Niechronologiczna konstrukcja powieści i błyskotliwy, miejscami bardzo dowcipny język sprawiają, że  trudno oderwać się od książki aż do samego końca. Autorka  po raz kolejny udowadnia, że należy do ścisłej czołówki współczesnych pisarek.

"Bóg pośród ruin" to wzruszający zapis zmagań z losem zwykłego człowieka, którego przeznaczeniem było żyć w niezwykłych czasach.

Kate Atkinson autorka ceniona przez krytykę i czytelników na całym świecie. Laureatka Nagrody Whitebread (obecnie Costa Book Award) w kategorii Książka Roku, przyznaną za jej debiutancką powieść Za obrazami w muzeum, Costa Book Award w kategorii powieść i South Bank Sky Arts w kategorii literatura za książkę Jej wszystkie życia oraz Costa Book Award w 2015 r. za Boga pośród ruin.

W 2011 roku z okazji urodzin Królowej Elżbiety II otrzymała tytuł Członka Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie literatury.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas