Chorwacja nieoczywista: Region sisacko-moslawiński i jego atrakcje

Polacy pokochali Chorwację już w drugiej połowie lat 90. Okazuje się jednak, że chętnych do kąpieli w lazurowych wodach Adriatyku i wylegiwania się na piaszczystych plażach z roku na rok przybywa.

XVI-wieczna twierdza Stari Grad w mieście Sisak
XVI-wieczna twierdza Stari Grad w mieście Sisak123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że poza tętniącymi życiem kurortami, urokliwymi wyspami, Starym Miastem w Dubrowniku i Trogirze, Pałacem Dioklecjana w Splicie czy amfiteatrem w Puli, Chorwacja nie ma nic więcej do zaoferowania.

Tymczasem w środkowej części państwa leży, pomijana dotąd przez turystów z Polski, żupania sisacko-moslawińska - raj dla miłośników historii, wina, przyrody i odnowy biologicznej.

Stolicą województwa jest, oddalony o ok. 50 kilometrów od Zagrzebia, nieco ponad 30-tysięczny Sisak. Nad, leżącym nad rzeką, miastem góruje XVI-wieczna twierdza Stari Grad, będąca pomnikiem kultury klasy 0. W jej wnętrzach zachowały się ślady dawnego życia, m.in. odbite w cegle, pochodzącej z czasów Imperium Rzymskiego, ślady psich łap.

Co ciekawe, niezwykły mikroklimat panujący wewnątrz budowli umożliwia bezpieczne przechowywanie żywności i wpływa na trwałość murów.

Położony na styku dwóch rzek: Kupy i Sawy Stari Grad odegrał ogromną rolę w obronie Chorwacji przed najazdem Turków, którzy trzykrotnie próbowali sforsować bramy.

Do zwycięstwa doszło 22 czerwca 1593 roku, a u boku Chorwatów walczyli żołnierze Monarchii Austro-Węgierskiej. Wspólnie, jako pierwsi w Europie, stawili znaczący opór Imperium Osmańskiemu.

Bitwa o Sisak była jedną z ważniejszych w starciach Europejczyków z Imperium Osmańskim
Bitwa o Sisak była jedną z ważniejszych w starciach Europejczyków z Imperium OsmańskimKatarzyna PawlickaINTERIA.PL

W twierdzy od lat 50. odbywają się koncerty, swoje zjazdy organizują tu grupy rekonstrukcyjne, a w jednym z pomieszczeń zaaranżowano salę ślubów. Wewnątrz można obejrzeć również stroje i ceramikę z epoki oraz makietę przedstawiającą przebieg bitwy o Sisak. Obok znajduje się kawiarenka, w której wzmocnimy się m.in., uwielbianą przez Chorwatów, czarną, mocną kawą.

Do obowiązkowych punktów zwiedzania miasta Sisak należą, znajdujące się tuż obok Katedry Podwyższenia Krzyża Świętego, elementy zabudowy z czasów Imperium Rzymskiego (początki osadnictwa na tym terenie sięgają V w.p.n.e!).

Sam kościół wzniesiono w połowie XVIII wieku, a po trzęsieniu ziemi z 1909 roku dobudowano nową dzwonnicę.

Co ciekawe, w mieście próżno szukać nazw ulic - podobnie jak w Nowym Jorku oznacza się je tutaj numerami.

Nieopodal, wzdłuż rzeki Kupa, ciągnie się promenada Slave Stringla, z której roztacza się widok na imponujący, kamienny most, będący symbolem miasta. Podczas spaceru miniemy liczne rzeźby autorstwa lokalnych artystów. Uwagę przykuwa też zabytkowy żuraw portowy.

Wieczorem promenada zaczyna tętnić życiem, a w okolicznych knajpkach nietrudno natknąć się na jam session. Sisak jest bowiem chorwacką stolicą jazzu, a letnie festiwale tej muzyki przyciągają melomanów z całej Europy.

Panorama miasta Sisak z zabytkowym, kamiennym mostem na pierwszym planie
Panorama miasta Sisak z zabytkowym, kamiennym mostem na pierwszym planie123RF/PICSEL
Zwiedzanie Petrinji warto zacząć od spaceru po parku
Zwiedzanie Petrinji warto zacząć od spaceru po parku123RF/PICSEL

Kilkanaście kilometrów od stolicy leży, pachnąca pieczonymi kasztanami, Petrinja. Przysmak kojarzony najczęściej z paryskim placem Pigalle serwuje się tutaj niemal na każdym kroku. Co więcej, z kasztanów wyrabia się nalewki, kremy kanapkowe, a nawet miód. Wszystkie produkty kupić można w sklepiku z lokalnymi specjałami.

Spacer po Petrinji (nazywanej "miastem nauczycieli i rzeźników", bowiem przedstawicieli tych zawodów żyje tu najwięcej) warto rozpocząć od parku z oryginalną fontanną w centralnym punkcie.

Wokół zbiornika znajdują się rzeźby chłopców trzymających za skorupy żółwie - symbol powstrzymywania postępu nawiązujący do czasów, gdy mieszkańcy miasteczka buntowali się przeciwko podłączeniu w domach sieci wodociągowej. Figurki z tym motywem stały się jedną z najpopularniejszych pamiątek z regionu sisacko-moslavickiego.

Za charakterystyczny zapach unoszący się w części parku odpowiedzialny jest, zagrożony na stanowiskach naturalnych, miłorząb dwuklapowy (ginko biloba). Jego liście od wieków stosuje się w medycynie chińskiej (a od jakiegoś czasu także w zachodniej) jako remedium na problemy z pamięcią i koncentracją.

Warto skręcić w kilka bocznych alejek i poszukać starej stacji meteorologicznej.

Miód z kasztanów, które są w Petrinji lokalnym przysmakiem
Miód z kasztanów, które są w Petrinji lokalnym przysmakiem Katarzyna PawlickaINTERIA.PL

Większość budynków w miasteczku (jak np. Baroque Palace) pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, a w architekturze widoczne są wpływy francuskie. Uwagę przykuwa pomnik bohatera ludowego Stiepana Radića z 1929 roku - pierwszy monument w Chorwacji wykonany przez kobietę: Milę Vod.

Rzeźba chłopca z żółwiem - symbol Petrinji
Rzeźba chłopca z żółwiem - symbol PetrinjiKatarzyna PawlickaINTERIA.PL

Wielbiciele aktywnego wypoczynku docenić powinni zróżnicowane szlaki Hrastovičkiej góry położonej nieopodal centrum.

Od 1991 do 1995 na terenie Petrinji odbywały się działania wojenne, a mieszkańcy zostali wygnani przez wojska serbskie. Ucierpiało też samo miasto, a budynki uległy zniszczeniu.

Na szczęście większość zabytków udało się odbudować według dawnego wzorca.

Valentino Valent wyrabia w Petrinji tradycyjną ceramikę
Valentino Valent wyrabia w Petrinji tradycyjną ceramikęKatarzyna PawlickaINTERIA.PL

Okolica słynie również z ceramiki, a o rozwój tradycyjnego rzemiosła dba Valentino Valent, który wraz z żoną prowadzi w Petrinji, słynny na całą Chorwację, warsztat.

Podczas odwiedzin w jego królestwie możemy zasiąść za kołem garncarskim, wychylić kieliszek rakiji i wziąć do ręki najpiękniejsze stučki, czyli, charakterystyczne dla regionu, dzbanki z dwoma uszkami.

Valent wytwarza także gliniane amfory na wino, które (oczywiście z zawartością) lądują na dnie Adriatyku i obrastają muszlami. Za butelkę tak leżakującego trunku z półwyspu Pelješac przyjdzie nam zapłacić co najmniej tysiąc złotych.

Valentino Valent przy pracy
Valentino Valent przy pracyKatarzyna PawlickaINTERIA.PL

Na tradycyjny obiad najlepiej wybrać się do Korablji Tišinić - nowoczesnego gospodarstwa Alena Tišinicia, otoczonego pięknymi lasami. Na jego terenie działa gospoda serwująca, tworzone według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, nalewki, esencjonalny rosół, soczystą jagnięcinę czy przyrządzonego po chorwacku - na widełkach w ogniu - karpia.

Oczekiwanie na jedzenie umilić możemy sobie spacerem po posesji pełnej... zwierząt. Działa tu bowiem mini ZOO, w którym mieszkają m.in. dzikie świnie, pawie, a nawet kangury. Biesiaduje się zazwyczaj pod chmurką, w pięknych, drewnianych altanach z widokiem na zieleń lub góry. 

W Korablji Tišinić zjemy pyszne dania regionalne
W Korablji Tišinić zjemy pyszne dania regionalne Katarzyna PawlickaINTERIA.PL
Top-Terme Topusko to ogromny obiekt oferujący m.in. zabiegi z użyciem wody termalnej
Top-Terme Topusko to ogromny obiekt oferujący m.in. zabiegi z użyciem wody termalnejKatarzyna PawlickaINTERIA.PL

Niecałe 40 kilometrów dzieli Petrinję od niewielkiej, uzdrowiskowej miejscowości Topusko. Na jej terenie znajdują się wody termalne, które już w czasach Imperium Rzymskiego wykorzystywano do ogrzewania domów.

Dziś z ich leczniczych właściwości można skorzystać w ogromnym obiekcie Top Terme Topusko, w którym znajdują się baseny wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto goście mogą poddać się licznym zabiegom odnowy biologicznej: m.in. hydromasażowi i masażowi klasycznemu oraz odbyć sesję pielęgnacyjno-relaksacyjną z użyciem błota.

Wypoczynek w termach najlepiej połączyć ze spacerami lub wycieczkami rowerowymi po malowniczej, pełnej zieleni, okolicy.

Po drodze napotkać możemy źródełka z wodą pitną, a w parku z jeziorkiem znajduje się zabytkowy młyn.

Infrastruktura pozwala na urządzenie w lesie spontanicznego pikniku i (jeśli tylko zajdzie taka potrzeba) odpoczynek na jednej z licznych, drewnianych ławek.

Jedno ze źródełek z wodą pitną w Topusku
Jedno ze źródełek z wodą pitną w TopuskuKatarzyna PawlickaINTERIA.PL

W żupani sisacko-moslawińskiej zwiedzić warto również, słynące z rodzinnych winnic, okolice Moslaviny, Kutinę z pięknie zachowanymi drewnianym domkami (tzw. "gankami") i Rezerwat Przyrody Lonjsko Polje.

Więcej o tych atrakcjach regionu przeczytasz TUTAJ.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas