Dlaczego nie powinniśmy pić wody z plastikowych butelek?

Wiele badań wskazuje, że picie wody z plastikowej butelki, to zły pomysł, który szkodzi nie tylko środowisku naturalnemu, ale także naszemu zdrowiu. Jest wiele powodów, dla których warto poszukać alternatywnego rozwiązania.

Warto poszukać alternatywy dla plastikowej butelki
Warto poszukać alternatywy dla plastikowej butelki123RF/PICSEL

Nasza cywilizacja plastikiem stoi — produkujemy go w takiej ilości, że plastikowe śmieci trafiły już w każde miejsce na naszej planecie, nie wyłączając Rowu Mariańskiego. Poza tym, że plastik jest zagrożeniem dla życia “naszych braci mniejszych" w oceanach i na lądzie, ma także negatywny wpływ na nas samych. Powody, by zrezygnować z picia wody z plastikowej butelki, można mnożyć. Wymieńmy te najważniejsze.

Plastikowe butelki wydzielają produkty rozkładu plastiku do naszej wody

Jeśli rozgrzejemy naszą butelkę z wodą, na przykład na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie jej plastikowy materiał może uwolnić do wody związek Bisfenol A (BPA) lub Bisfenol S (BPS). Pewne badania wskazują, że nawet małe ilości BPA i BPS mogą mieć wpływ na działanie naszego układu hormonalnego. W swojej budowie przypominają one bowiem estrogen.

Wysoki poziom BPA we krwi może również obniżyć płodność - zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Badania przeprowadzone w 2013 roku wskazują, że BPA, imitując estrogen, wpływa na rozwój ciąży, zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Bisfenol A może również zwiększać ryzyko rozwinięcia się chorób serca.

Plastikowe butelki mogą być schronieniem dla drobnoustrojów

Plastikowych butelek po wodzie nie można zbyt długo wykorzystywać
Plastikowych butelek po wodzie nie można zbyt długo wykorzystywać123RF/PICSEL

Wiele osób decydujących się na picie wody z plastikowej butelki, chce równocześnie dbać o ekologię i jednego opakowania używać przez długi czas, po prostu dolewając wody. Jest to pomysł wart stosowania, ale nadają się do tego o wiele bardziej butelki szklane i metalowe. Po jakimś czasie na plastikowej powierzchni wnętrza butelki pojawiają się bowiem mikroszczeliny, które są doskonałym schronieniem na przykład dla bakterii.

“Woda mineralna" w plastikowych butelkach nie jest wcale mineralna

Często gdy decydujemy się na zakup taniej wody w plastikowej butelce, kupujemy tak naprawdę zwykłą kranówkę, jedynie sztucznie uzupełnianą minerałami i umiejętnie sprzedawaną za pomocą reklamy.

Plastik jest szkodliwy dla środowiska

O tym wspomnieliśmy już wcześniej, ale warto powtórzyć. Z masy plastiku, jaką produkujemy, jedynie 1 proc. nadaje się do ponownego wykorzystania. Wciąż większość opakowań plastikowych ląduje na śmietniku.

Wszystko wskazuje więc na to, że warto wrócić do sprawdzonych szklanych butelek i użytkować je jak najdłużej.

***

Kaki, persymona, hurma wschodnia - co to za owoc i dlaczego warto go poznać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas