Duże zmiany w szkołach od 1 września. Nie tylko dodatkowe przedmioty

Od września, a więc rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023, uczniów czekają spore zmiany. Stawią czoła dodatkowym przedmiotom, a także zmierzą się z nową maturą. To jednak nie wszystko. Oto, co jeszcze się zmieni.

Od 1 września 2022 roku uczniów czekają zmiany
Od 1 września 2022 roku uczniów czekają zmiany123RF/PICSEL

  • Po wakacjach polskie szkoły przejdą wiele reform
  • Od 1 września 2022 roku w planach lekcji uczniów pojawi się nowy przedmiot. 
  • Miejsce dotychczasowej Wiedzy o Społeczeństwie w podstawowym zakresie zajmie Historia i Teraźniejszość. Ale to nie wszystko.

Rok szkolny 2022/2023: nowe przedmioty

U podstaw programowych przedmiotu znajduje się zaznajomienie uczniów z historią najnowszą. Wśród zagadnień znalazły się te dotyczące historii oraz wydarzeń z Polski i świata po 1945 roku. Młodzież zaznajomiona zostanie między innymi z zagadnieniami pandemii czy katastrofy smoleńskiej.

Zmieni się również Edukacja dla bezpieczeństwa. Znajdzie się w niej więcej elementów, odnoszących się do przysposobienia obronnego - między innymi wykorzystania broni kulkowej i pneumatycznej czy odpowiedniego reagowania w sytuacji zagrożenia, spowodowanego działaniami wojennymi. Co więcej, lekcje mają być również przeprowadzane na strzelnicach.

Biznes i zarządzanie w szkołach od 2023 roku?

Kolejnym nowym przedmiotem, który miałby pojawić się w planie lekcji uczniów szkół ponadpodstawowych od 2023 roku, jest Biznes i zarządzanie.

Przedmiot miałby zastąpić Podstawy przedsiębiorczości. Jak tłumaczy Ministerstwo Edukacji i Nauki "będzie on realizował założenia obecnego przedmiotu podstaw przedsiębiorczości i rozszerzał je". Na ostateczną decyzję w tej kwestii trzeba jednak jeszcze zaczekać.

Nowa matura 2023. Oto co czeka maturzystów

Ze zmianami muszą liczyć się również tegoroczni maturzyści - absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych oraz czteroletnich szkół średnich. Na rozwiązanie testu uczniowie będą mieć nieco więcej czasu, jednak w arkuszu egzaminacyjnym pojawi się więcej zadań.

Egzamin z języka polskiego obejmie mocniej rozbudowany program, zaś matura będzie składać się z trzech części: języka w użyciu, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania.

Uczniów czekają również zmiany w zakresie listy lektur obowiązkowych.

''Polacy za Granicą'': Polka o tym, jak Niderlandy wspierają matki noworodkówPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas