Finanse w związku – konto wspólne czy osobne?

Czy wiecie, że to właśnie pieniądze są najczęstszą przyczyną kryzysów w związku i rozstań par? Temat finansów jest nadal trudny, ale niestety należy go podejmować, by wypracować jeden schemat zarządzania domowym budżetem. Tylko w ten sposób udaje się uniknąć nieporozumień.

Finanse w związku – konto wspólne czy osobne?
Finanse w związku – konto wspólne czy osobne?materiały prasowe

Pieniądze na start

W związkach z krótkim stażem ten problem tak naprawdę nie istnieje. Najczęściej partnerzy posiadają swoje konto osobiste, a ich wydatki są samodzielne. Wszystko dlatego, że mało jest jeszcze spraw, które wymagałyby wspólnego finansowania.

Wraz z upływem czasu, dobrym rozwiązaniem jest założenie jednego wspólnego rachunku, ale pozostawienie również swoich osobistych. Na to wspólne może trafiać taka sama pula środków. Dzięki tym pieniądzom mogą być finansowane wyjścia do kina, restauracji czy wspólne wyjazdy.

Pieniądze w małżeństwie

Nadal większość małżeństw posiada wspólne konto, które właśnie nierzadko staje się powodem kłótni. Wynikają one najczęściej z wydatkowania środków w niewłaściwy sposób przez jedną ze stron. Zdarza się również tak, że jeden z partnerów dokłada do wspólnej puli znacznie mniej.

Nowoczesne małżeństwa zaczynają rozdzielać swój zarobek. Wracają do tzw. statusu quo. Posiadają wspólny rachunek, ale nie rezygnują też z własnego. Konto osobiste, które założyli przed zawarciem małżeństwa, jest nadal aktywne, a na to wspólne przelewają określoną wartość środków. Te służą do realizowania opłat za czynsz, raty wspólnego kredytu, kosztów codziennego utrzymania i innych wydatków domowych.

Nadwyżka pieniędzy

W sytuacji, w której para generuje oszczędności, również mogą pojawić się spore problemy. Te najczęściej dotyczą opcji ich inwestowania. Spory mogą dotyczyć wybranego instrumentu, dzięki któremu pieniądze mogłyby być pomnażane.

Kobiety najczęściej wybierają konto oszczędnościowe albo bezpieczną lokatę. Mężczyźni są zaś skłonni do podejmowania większego ryzyka - chcą na przykład inwestować w fundusze inwestycyjne.

Starcie charakterów

Nie da się ukryć, że sposób zarządzania finansami w związku będzie również zależny od cech charakteru partnerów. Może okazać się, że para stanowi duet idealny i zgodny, więc zarządzanie wspólną pulą środków nie będzie żadnym problemem. Inaczej dzieje się, kiedy jedna osoba stara się oszczędzać, druga nadmiernie wydaje "zaskórniaki".

Pewne jest, że kwestie finansowe powinno omawiać się przed podjęciem decyzji o wspólnym życiu. Okazuje się, że to jedna z najważniejszych spraw, która może zaważyć na funkcjonowaniu całej rodziny. Wspólne konto osobiste można bardzo łatwo stworzyć. O wiele trudniej będzie później sprawiedliwie rozdzielić zgromadzone na nim pieniądze.

Podsumowanie

Każdy z nas powinien zastanowić się, czy chce w pełni dysponować generowanymi dochodami, czy może jednak lepiej dzielić pieniądze z partnerem. Nie bez znaczenia będzie ogólna sytuacja materialna obu stron. Warto też pamiętać, że wspólny rachunek w banku to pewnego rodzaju zabezpieczenie - przede wszystkim, kiedy majątek zdobywa się wspólnie w związkach nieformalnych.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas