Francuska rewolucja!

Słynny Rajd Paryż – Dakar bez Paryża jest tylko Dakarem, a Chanel no. 5 bez Coco Chanel to tylko kolejna liczba… Francja od zawsze miała ogromny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji Europy. To w kraju nad Sekwaną powstały najsłynniejsze wynalazki, bez których dziś nie wyobrażamy sobie naszego codziennego życia. Właśnie dlatego w ramach edukacyjnej kampanii French Touch przybliżamy najważniejsze z nich.

Francuski szyk, moda, styl i bąbelki. Co jeszcze dała nam Francja?
Francuski szyk, moda, styl i bąbelki. Co jeszcze dała nam Francja?123RF/PICSEL

Styl życia à la française

Kobiety uwielbiają wszystko co francuskie. Modę, styl, dbałość o urodę, przystojnych Francuzów i małe romantyczne miasteczka. Nic dziwnego, kraj ten od zawsze afirmował kobiety. To właśnie tutaj powstały wynalazki podkreślające i ulepszające damskie atrybuty.  Pod koniec lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku Francuzka, Herminie Cadolle opracowała dwuczęściową bieliznę, która uwalniała kobiety z krępujących ruchy i oddech dotychczasowych części garderoby. Le bien-être, dwuczęściowy zestaw składał się z dolnego gorsetu oraz części górnej, która podtrzymywała piersi za pomocą pasków będących odpowiednikiem dzisiejszych ramiączek. Bielizna od razu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Wreszcie dawała kobietom upragnioną swobodę i wolność. 

W 1905 roku francuska gorseciarka poszła o krok dalej. Rozpoczęła sprzedaż soutien-gorge, podtrzymywacza piersi, czyli górnej części damskiej bielizny, dzisiejszego biustonosza. Jej klientkami szybko stały się szanowane damy dworów z całej Europy, tancerki oraz aktorki. Firma Cadolle istnieje do dziś i jest prowadzona przez kolejne pokolenia rodziny gorseciarki.

W tym samy czasie dokonała się także rewolucja w świecie damskiej urody, z której efektów kobiety korzystają do dziś. W 1907 roku, francuski chemik Eugène Schueller opracował innowacyjną farbę do włosów. Mieszanka farbowała na jasny kolor blond, a co ważniejsze nie niszczyła włosów. Po zabiegu kosmyki zachowywały swój blask, naturalność i zdrowy wygląd. Odkrycie Schullera szybko stało się początkiem wielkiej rewolucji w świecie kosmetyków, której efektem było powstanie giganta kosmetycznego, firmy L’Oreal.

Ogromne zasługi, Francji, należy także przypisać w szeroko pojętej branży kulinarnej. Jak podaje wiele źródeł, to właśnie tutaj powstał uwielbiany na całym świecie szampan. Za pioniera bąbelkowego napoju uważa się francuskiego mnicha Dom Pierre Perignon. Odpowiedzialny za produkcję wina w opactwie benedyktyńskim w małej wiosce Hautvillers, duchowny wytwarzał go mieszając ze sobą różne szczepy winogron. Mimo, iż historycy do dziś dyskutują, kto jest prawdziwym ojcem szampana, to jednak najsłynniejsza jego odmiana, Dom Perignon, swoją nazwę zawdzięcza właśnie wspomnianemu mnichowi.

We Francji powstała także pierwsza restauracja, dając tym samym początek niezwykle rozwiniętej branży. Pierwszy lokal otworzył Francuz Boulanger w 1765 roku. Serwowano w im głównie zupy. I mimo, że nie przetrwał zbyt długo w ślad za nim w Paryżu zaczęto otwierać coraz więcej podobnych miejsc. Każde z nich serwowało inne potrawy, które z czasem zaczęto zapisywać tworząc tym samym pierwsze menu. Kolejnym francuskim odkryciem, znanym na całym świecie i budzącym sporo kontrowersji jest... nikotyna. Substancja ta swoją nazwę zawdzięcza Jean’owi Nicot, który w 1559 roku założył pierwszą plantację tytoniu we Francji.

Skok technologiczny

Francja to także miejsce, gdzie od stuleci powstają rewolucyjne rozwiązania technologiczne. Jules Carpentier, francuski inżynier i wynalazca zaprojektował pierwszy peryskop do łodzi podwodnych, a następnie zajął się konstrukcją kinematografów. Francuz Gaston Planté wykonał pierwszy nadający się do ładowania akumulator. Do jego produkcji użył dwóch kawałków folii ołowianej, które oddzielił kawałkiem flaneli, a następnie zwinął folię i zanurzył ją w kwasie. Naładował ogniwo przyłączając je do źródła prądu elektrycznego. Wybór okazał się trafny. Tak powstał akumulator ołowiowy. Dzisiaj, po 140 latach, nadal powszechnie korzystamy z tego rozwiązania. W Polsce stosowane są również akumulatory ciepła umożliwiające gromadzenie energii cieplnej w postaci gorącej wody. Grupa EDF, jeden z partnerów kampanii French Touch, posiada już taki akumulator w Krakowie i buduje kolejny w Toruniu.

Ale to oczywiście nie koniec technologicznych rewolucji. Phillipe Kahn, francuski programista jako pierwszy w historii wykonał zdjęcie telefonem komórkowym. Historyczny kadr uwiecznił jego nowonarodzoną córkę Sophie i stał się początkiem trwającej do dziś ery fotografii komórkowej. We Francji powstał legendarny pociąg TGV osiągający zawrotne, jak na kolej, prędkości powyżej 300 km/h. Rekord szybkości osiągnięto w 2007 roku, kiedy to pociąg rozpędził się aż do 574,8 km/h. Jak się okazuje "naj" to jeden z ulubionych przedrostków Francuzów. Poza najszybszym pociągiem Francuzi to pomysłodawcy największego samolotu pasażerskiego na świecie, Airbusa A 380 - 800. Części do dwupoziomowego giganta produkowane są w różnych częściach Europy, jednak montaż odbywa się w Tuluzie. Tam też, w 2005 roku zaprezentowano pierwszy wyprodukowany model o numerze seryjnym 001.

Dziś maszyny latają zarówno u europejskich jak i ogólnoświatowych przewoźników. Francja z całą pewnością zaskoczy nas jeszcze nie jednym wynalazkiem. Zróżnicowanie społeczeństwa, dostęp do najnowocześniejszych technologii i wspieranie rozwoju dzieci już od najmłodszych lat to od lat francuski przepis na sukces.

Tekst powstał w ramach kampanii French Touch, więcej informacji na http://frenchtouch2016.pl/.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas