Guniak czerwczyk - uciążliwy chrząszcz

W latach 90. na podwórkach w całej Polsce koledzy wrzucali je dziewczynom za koszulki. I choć z wyglądu wzbudzają respekt, to w rzeczywistości nie stanowią dla człowieka żadnego zagrożenia. Mowa o chrząszczach, które niedawno licznie pojawiły się w województwie śląskim.

Guniak czerwczyk nie jest groźny dla człowieka
Guniak czerwczyk nie jest groźny dla człowieka123RF/PICSEL

Czym jest guniak czerwczyk?

Guniak czerwczyk, bo tak właśnie nazywa się ten owad, to gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych. Pojawia się pod koniec czerwca, a najbardziej aktywny i uciążliwy jest w godzinach wieczornych. Guniak czerwczyk nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale potrafi uprzykrzyć życie poprzez wplątywanie się we włosy. Trzeba jednak zaznaczyć, że chrząszcz ten jest szkodnikiem roślin, podgryzając kwiaty i liście. O wiele groźniejsze są jego larwy, żerujące w ziemi, gdzie podgryzają korzenie roślin.

Guniak czerwczyk najbardziej aktywny jest wieczorami w okresie letnim
Guniak czerwczyk najbardziej aktywny jest wieczorami w okresie letnim123RF/PICSEL

Czy guniak czerwczyk atakuje ludzi?

Wzmożona, wieczorna aktywność guniaka czerwczyka podyktowana jest chęcią znalezienia swojej drugiej połówki. Rozochocony samiec może w amoku dostać się przez okno do mieszkania, ale nie stanowi on dla nas żadnego zagrożenia. Guniak czerwczyk żywi się wyłącznie roślinami, a jego aparat gębowy nie jest w stanie przeciąć ludzkiej skóry. Dlatego jeśli w mieszkaniu pojawi się ten nieproszony gość, nie należy panikować, lecz pozwolić mu swobodnie opuścić pomieszczenie.

Larwy guniaka czerwczyka niszczą korzenie roślin
Larwy guniaka czerwczyka niszczą korzenie roślin123RF/PICSEL

Inwazja guniaka czerwczyka?

Duża aktywność owada obserwowana jest obecnie w województwie śląskim. Niektórzy mówią wręcz o inwazji. - o czym informuje "Dziennik Zachodni".

Wieczorami jest ich tak dużo i tak głośno się zachowują, iż trudno usiąść w ogrodzie. Wszędzie latają, wszędzie siadają. Później to ustaje
relacjonuje pani Ewelina ze Szczyrku w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

W Polsce owad ten występuje w trzech gatunkach. O ile guniak czerwczyk aktywny jest na terenie całego kraju, o tyle odmiany Amphimallon assimile i Amphimallon ruficorne głównie zauważane są na południu.

„Zdrowie na widelcu”: Lekkostrawna kolacja. Zapasy ratunkowePolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas