Historyczna twarz Dubaju

Dubaj w rekordowo krótkim czasie z rybackiej wioski przekształcił się w ogromną metropolię, w której turyści znajdą wszystko, co największe i najwyższe. A gdzie szukać tam śladów przeszłości?

Przed wiekami zatoka Dubai Creek stanowiła serce miasta, w którym kwitł handel morski
Przed wiekami zatoka Dubai Creek stanowiła serce miasta, w którym kwitł handel morski123RF/PICSEL

Przed wiekami zatoka Dubai Creek stanowiła serce miasta, w którym kwitł handel morski pozwalający na szybki rozwój i rozrastanie się metropolii. Dziś Dubai Creek dzieli miasto na dwie części, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Podróżni mogą przeprawić się z jednego brzegu na drugi abrą, czyli wodną taksówką. Zdaniem wielu jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście.

Największy targ złota, a także bazar oferujący szeroki wybór orientalnych przypraw oraz owoców morza
Największy targ złota, a także bazar oferujący szeroki wybór orientalnych przypraw oraz owoców morza123RF/PICSEL

Na północnym brzegu Dubai Creek znajduje się Deira - dzielnica, którą tworzą stare domy i tętniące życiem targowiska (souki). Znajdują się tam między innymi: największy targ złota, a także bazar oferujący szeroki wybór orientalnych przypraw oraz owoców morza. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą odkryć lokalne i oryginalne smaki Dubaju. Można tu skosztować tradycyjnej bliskowschodniej kuchni, w tym dań, takich jak falafel, baba ganoush czy przyprawy zaatar lub lodów z wielbłądziego mleka.

Al Fahidi to kolejna historyczna część Dubaju
Al Fahidi to kolejna historyczna część Dubaju123RF/PICSEL

Al Fahidi to kolejna historyczna część Dubaju i jednocześnie ostatnia dzielnica z budynkami wyposażonymi w tradycyjne wieże wiatrowe, których charakterystyczna konstrukcja została opracowana tysiące lat temu. Dla turystów z ograniczonym budżetem, ciekawym miejscem będzie Dubai Museum, które znajduje się w Forcie Al Fahidi. Za bilet kosztujący w przeliczeniu ok. 1 zł można obejrzeć wystawę przedstawiającą codzienne życie mieszkańców zatoki przed odkryciem pól naftowych.

Od lutego 2013 roku Polacy mają Dubaj na wyciągnięcie ręki. Bezpośredni lot na trasie Warszawa-Dubaj trwa około 6 godzin. (PAP Life)

autor: Andrzej Grabarczuk

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas