Im starszy partner, tym większe ryzyko rozstania?

Przepis na udany związek nie istnieje. Nie ma jednej, sztywnej zasady, dzięki której nasze relacje będą szczęśliwe i długotrwałe. Czynników, które wpływają na związki między dwojgiem ludzi, jest cała gama, a istotny wpływ niewątpliwie mają wspólne plany, umiejętność pójścia na kompromis, zgodność charakterów i oczywiście uczucia. Okazuje się jednak, że różnica wieku między partnerami również może mieć niebagatelny wpływ na trwałość związku.

Czy duża różnica wieku ma wpływ na związek?
Czy duża różnica wieku ma wpływ na związek?123RF/PICSEL

Zazwyczaj wiek partnera, z którym chcemy się związać, nie jest kluczowym kryterium podczas podjęcia decyzji o wspólnym życiu, jednak z pewnością nie jest obojętny. Żyjemy w czasach, gdy kilkunastoletnie lub nawet kilkudziesięcioletnie różnice między partnerami przestają nas szokować. Dużo mówi się o tym, że szczęśliwe małżeństwa nie opierają się wyłącznie na podobieństwie w metryce urodzenia.

Choć różnica wieku nie jest przeszkodą w zawieraniu związków, to naukowcy mają na ten temat zgoła odmienne zdanie.

Czy duża różnica wieku między partnerami zwiastuje katastrofę?

Naukowcy z Emory University w Atlancie postanowili zbadać, jak różnica wieku pomiędzy partnerami wpływa na ich związki. Przebadano około 3 tysięcy ochotników. Wyniki pokazały, że różnica wieku ma ogromny wpływ na trwałość związku.

Okazuje się, że największe szanse na stworzenie trwałego związku mają osoby, które są w podobnym wieku. Aż 97 proc. par tego typu nie zgłasza chęci rozstania. Jeśli różnica wieku między partnerami wynosi około pięciu lat, ryzyko rozpadu relacji wzrasta do 18 proc.. Pary, u których różnica wieku to 10 lat, obarczone są 39 proc. ryzykiem rozstania. W przypadku par, u których różnica wieku wynosi 20 lat, ryzyko rozstania sięga nawet 95 proc. Co ważne, nie ma tu znaczenia, czy starszy jest partner, czy partnerka.

Z czego wynika ta zależność?

Choć wyników badań nie można traktować jako gotowej recepty na sukces w związku, naukowcy wyjaśniają tę zależność w prosty sposób. Podobny wiek partnerów zwiększa szansę na znalezienie wspólnej płaszczyzny do porozumienia. Chodzi tutaj przede wszystkim o zainteresowania, wspólne plany, potrzeby oraz wspólne towarzystwo. Przy dużej różnicy wieku pomiędzy partnerami mogą zwiększać się różnice w trybie życia, ambicjach życiowych, najbliższych planach oraz codziennych nawykach.

Praktyka pokazuje jednak, że najważniejsze są uczucia, empatia i umiejętność zrozumienia potrzeb swoich oraz swojego partnera. Wówczas nawet spora różnica wieku przestaje odgrywać główną rolę w relacji.

Niedźwiedź polarny, król zimowej krainy. Lód topi mu się pod nogami© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas