Jak utrzymać ciepło w domu? Dzięki tym sposobom nie zmarzniesz!

W wielu regionach Polski w czasie ostatnich dni wystąpiły już pierwsze opady śniegu. Temperatura na dworze staje się coraz niższa, a wówczas zastanawiamy się: jak skutecznie zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Jeśli zadbamy o kilka ważnych kwestii, nie zmarzniemy, a dodatkowo zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Usuń kurz ze szczelin kaloryfera, to prosty sposób na cieplejsze mieszkanie
Usuń kurz ze szczelin kaloryfera, to prosty sposób na cieplejsze mieszkanie123RF/PICSEL

Opady mokrego śniegu rozpoczęły się w Polsce już końcem listopada i trwają w najlepsze. Na razie nic nie zapowiada poprawy warunków pogodowych. Przed Polakami najzimniejsze miesiące w roku. Nawet przy termostacie ustawionym na najwyższą temperaturę może być nam trudno utrzymać ciepło w mieszkaniu. Marzną szczególnie osoby pracujące zdalnie i siedzące godzinami w jednym miejscu.

Aby zabezpieczyć się przed największymi chłodami, które najprawdopodobniej dopiero nadejdą, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. "Uszczelnienie"  domu i zadbanie o to, aby ciepłe powietrze mogło swobodnie migrować, to podstawa. Dzięki temu przebywając w mieszkaniu, nie będziemy marznąć, a wysokość rachunków za prąd nie zbije nas z nóg. Jak możemy zatrzymać ciepło w pomieszczeniu na dłużej? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak utrzymać ciepło w domu: Co z roletami?

Zsunięte żaluzje, rolety i zasłony tworzą warstwę izolacyjną. Jeśli na dworze jest pochmurnie: leje deszcz lub sypie śnieg, warto pozostawić je zasunięte, zwłaszcza jeśli mieszkanie ma kilka dużych okien balkonowych. W ten sposób tworzymy bowiem dodatkową barierę pomiędzy chłodnym oknem a resztą pomieszczenia.

Jesienią i zimą zdarzają się również słoneczne dni. Jeśli za zewnątrz świeci słońce - nawet przy minusowych temperaturach - warto odsunąć zasłony i wykorzystać dodatkowe źródło ciepła. W ten sposób wpuszczajmy do domu naturalne światło.

Sprawdzaj stan sprzętu regularnie. Ich prawidłowe działanie to gwarancja słusznie naliczonych wydatków na ogrzewanie
Sprawdzaj stan sprzętu regularnie. Ich prawidłowe działanie to gwarancja słusznie naliczonych wydatków na ogrzewanie123RF/PICSEL

Jak utrzymać ciepło w domu: Zabezpiecz dom przed przeciągami

Ciepło najczęściej "ucieka" przez niewielkie szczeliny znajdujące w oknach, drzwiach lub na podłodze. Aby zabezpieczyć dom przed przeciągami, musimy przede wszystkim zidentyfikować obszary problematyczne. Można zrobić to samodzielnie: przykładając dłoń do framug i sprawdzając ich szczelność.

Co zrobić, jeśli podczas domowej kontroli zauważymy, że w którymś miejscu do mieszkania przedostaje się zimno? Możemy zablokować szczelinę, stosując wypełniacze na bazie silikonu lub specjalistyczne paski chroniące. Zabezpieczenie wszystkich newralgicznych punków jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów oszczędzania energii.

Chcesz zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Odsłoń grzejniki

Jeśli chcesz, aby twoje mieszkanie było ciepłe i przytulne, ustaw meble tak, aby nie powstrzymywały migracji ciepła. Zasłaniając kaloryfery kanapą lub meblościanką zatrzymasz ciepłe powietrze i zablokujesz jego swobodny przepływ do wnętrza pokoju. Mimo termostatu ustawionego na maksymalną temperaturę, w mieszkaniu nadal będzie chłodno. Gorący pozostanie jedynie tył mebla ustawionego w pobliżu grzejnika.

Eksperci zwracają uwagę, że wykładzina lub duże dywany, w naturalny sposób pomagają zwiększyć izolację. Warto przemyśleć tę sugestię aranżując wnętrze. Temperatura w pomieszczeniach wyłożonych płytkami - na przykład w łazienkach - jest zazwyczaj o kilka stopni niższa.

Rachunki za ogrzewanie stale rosną. Jak znaleźć sposób na oszczędność?
Rachunki za ogrzewanie stale rosną. Jak znaleźć sposób na oszczędność?123RF/PICSEL

Jak utrzymać ciepło w domu: Regularnie czyść kaloryfery

Chociaż mogłoby się wydawać, że kurz, który pokrywa kaloryfery nie może przeszkodzić w swobodnej migracji ciepła, nic bardziej mylnego. Czyszczenie grzejników - szczególnie w przypadku starych kaloryferów żeberkowych - bywa męczące, warto jednak przed sezonem grzewczym rozprawić się z zanieczyszczeniami, które sprawiają, że ciepło nie rozchodzi się równomiernie.

Kaloryfery warto jest czyścić także ze względu na kwestie zdrowotne. Najczęściej występującą w Polsce alergią jest właśnie alergia na roztocze kurzu domowego. Jeśli stale męczy cię katar, kaszel, odczuwasz drapanie w gardle, a twoje oczy łzawią, sprawdź czy w trudnodostępnych miejscach w twoim domu nie zalega kurz.

Ciepło ucieka przez kontakty. Zabezpiecz je!

Ciepło może "uciekać" z domu i mieszkania również przez gniazdka elektryczne. Jesienią i zimą warto więc je zabezpieczyć, stosując specjalne nakładki. To prosty i tani sposób na to, aby w sezonie grzewczym zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Ciepło może „uciekać” z domu i mieszkania również przez gniazdka elektryczne
Ciepło może „uciekać” z domu i mieszkania również przez gniazdka elektryczne123RF/PICSEL

Zobacz również:

Alesandra Kurzak z córką w ,,Demakijażu" o relacjach rodzinnychPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas