Jak wzmacniać rodzinne więzi?

Praca zawodowa, zakupy, obowiązki domowe. Zajęcia pozaszkolne, odrabianie lekcji, nauka do sprawdzianów. Zarówno rodzice, jak i dzieci, mają codziennie wiele zadań do wykonania. Czasem łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze, czyli o spędzaniu czasu razem.

Wspólna zabawa i rozmowy budują więzi i zaufanie
Wspólna zabawa i rozmowy budują więzi i zaufanie123RF/PICSEL


Z dnia na dzień coraz bardziej oddalamy się od siebie. Jak zatem pielęgnować więzi i zapobiegać problemom? Oto sprawdzone sposoby, przetestowane w wieloletnich związkach i szczęśliwych rodzinach!

Rozmowa to podstawa

Jeśli codzienna rozmowa ogranicza się do pytań: "jak w pracy/szkole?", możesz być pewna, że nie wyniknie z tego wiele dobrego. Pamiętaj, że twój rozmówca musi czuć się ważny i doceniony, a jego problemy bliskie twojemu sercu. Dlatego nie zdawaj się na przypadek i zaplanuj czas na nieśpieszną pogawędkę z dzieckiem. Zapytaj o to, co dobrego przydarzyło mu się w szkole, o nowe pasje, o relacje z kolegami. Czasem dzieci będą chętnie opowiadały o sobie. Kiedy indziej usłyszysz tylko półsłówka i słowa: "mamo, muszę się uczyć" czy "chcę iść się pobawić". Nie warto się jednak zniechęcać. Dzięki temu, że rozmowa stanie się  codziennym rytuałem, syn czy córka będą mieli pewność, że zawsze znajdziesz czas, by posłuchać o tym, co naprawdę ważne.

Pielęgnowanie rytuałów i tradycji

Wesołe powitanie mamy lub taty w progu mieszkania. Oryginalne niedzielne śniadanie przygotowane wyłącznie przez dzieciaki. Pocałunek w czoło lub czytanie bajek na dobranoc. To właśnie te małe, pozornie nieistotne rytuały sprawiają, że dzieci czują się kochane i ważne. Dlatego zadbaj o to, by było ich jak najwięcej. Możecie raz w tygodniu oglądać film familijny (w domu lub w kinie) i wykorzystać ten czas na rozmowę o tym, co istotne. Latem regularnie wybierajcie się na wycieczki (choćby do sąsiedniej dzielnicy, gdzie zorganizujecie piknik), a zimą grajcie w ulubione gry planszowe. Doskonałym pomysłem na wolne popołudnia jest zabawa z ciastoliną. Wspólne lepienie ulubionych zwierzątek lub postaci z bajek, wałkowanie i ugniatanie "ciasta" nie tylko sprawia dzieciom frajdę, ale także rozwija ich zdolności manualne. Pozwól swojemu dziecku wykazać się kreatywnością. Jeśli ulepiona z ciastoliny "mama" ma kolorowe włosy i zieloną skórę - nie rób dziecku wymówek. Najważniejsza jest wyobraźnia i to, by dobrze się razem bawić.

Pewność, że po całym dniu lub tygodniu obowiązków zawsze znajdziesz czas dla dzieci sprawi, że twoje pociechy będą czuły się bezpieczniej.

Czasem wystarczy chwila na rozmowę lub przytulenie, by odgonić złe emocje
Czasem wystarczy chwila na rozmowę lub przytulenie, by odgonić złe emocje123RF/PICSEL

Świętowanie małych i dużych okazji

Jak sprawić, by najbliższe nam osoby czuły się wyjątkowo? Doskonałą okazją do zacieśniania więzi rodzinnych jest wspólne celebrowanie świąt. I nie chodzi tu wyłącznie o Boże Narodzenie czy urodziny. Ciesz się z całą rodziną nawet małymi, niepozornymi rzeczami. Dobry wynik w szkole, pierwszy dzień w nowej pracy mamy lub taty czy chociażby słoneczna pogoda za oknem są doskonałym pretekstem, by przygotować  pyszny deser, wyjść na wspólny spacer czy zafundować komuś małą niespodziankę.

Przyjemna integracja

Aby tworzyć prawdziwą drużynę "na dobre i na złe" konieczne jest utrzymywanie relacji z przyjaciółmi i innymi rodzinami. Tak naprawdę tylko wtedy będziemy w stanie poczuć moc i dobrą energię najbliższych nam osób. Mobilizuj swoje dzieci i sąsiadów do wspólnych wycieczek i pikników, raz na jakiś czas rozegrajcie "osiedlowy" mecz ze znajomymi z podwórka. Nie unikaj miejskich pikników i festynów, korzystaj z darmowych wejściówek na imprezy plenerowe i spędzajcie z przyjaciółmi jak najwięcej czasu. Różnorodność doświadczeń i problemów sprawia, że łatwiej będzie ci docenić to, co masz.

Wspólne zapobieganie kryzysom

Jak każda grupa społeczna, również rodzina jest narażona na mniejsze bądź większe kłopoty. Chwile kryzysu paraliżują, ale mogą być również okazją do umacniania naszych relacji. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób nastawisz się do pojawiających się problemów. Czasami bezradność bierze górę nad racjonalną oceną sytuacji, a na miejsce zdrowego rozsądku zaczynają napływać negatywne emocje. Jeśli jednak twojej rodzinie nieobce jest pojęcie szacunku i wsparcia, możesz być pewna, że żaden kryzys nie będzie wam straszny. Pamiętaj, by z każdego problemu, nawet jeśli szybko minie, wyciągnąć konstruktywne wnioski. W przyszłości pozwoli ci to łatwiej zapobiegać kolejnym przeszkodom na drodze do szczęścia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas