Jasnowidząca, która została celebrytką. Przepowiednie Jeane Dixon

Gdy trafnie przewidziała zamach na życie prezydenta USA Johna Kennedy’ego, stała się prawdziwą celebrytką wśród amerykańskich jasnowidzów i częstym gościem w Białym Domu. Kim była słynna Jeane Dixon? Czy inne jej wizje także się sprawdziły i - co najważniejsze - jakie wydarzenia przepowiedziała dla naszej współczesności?

Jasnowidząca Jeane Dixon szybko zyskała międzynarodową popularność
Jasnowidząca Jeane Dixon szybko zyskała międzynarodową popularnośćDiana Walker / ContributorGetty Images

Choć sama twierdziła, że był to rok 1918, to dziś już wiemy, że Jeanie Dixon urodziła się tak naprawdę w 1904 roku w Wisconsin. Córka niemieckich emigrantów, wtedy jeszcze znana jako Lydia Emma Pinckert, dzieciństwo i młodość spędziła jednak w Kalifornii. Tam też poznała swojego przyszłego męża, odnoszącego sukcesy sprzedawcę samochodów, Jamesa Dixona. Para wzięła ślub w 1939 roku, a Jeanie przez wiele lat pomagała małżonkowi w prowadzeniu biznesu. 

W jednym z wywiadów prasowych przyznała, że w młodości romska wróżbitka przepowiedziała jej, że zostanie potężną i znaną jasnowidzącą. Wraz z przepowiednią miała podarować jej kryształową kulę.

Gdy nie doglądała biznesów swojej rodziny, zajmowała się prowadzeniem rubryki z przepowiedniami w niedzielnym wydaniu magazynu "Parade". To tam w 1956 roku została wydrukowana jej najsłynniejsza przepowiednia, która uczyniła z Dixon gwiazdę wśród amerykańskich wizjonerów.

Przepowiedziała wtedy, że najbliższe wybory prezydenckie zwycięży kandydat Demokratów, który zostanie później zamordowany w czasie swojej pierwszej lub drugiej kadencji.

Co ciekawe, cztery lata później, gdy wybory prezydenckie już się zbliżały, wycofała się ze swoich słów i stwierdziła, że przyszłość przyniesie wygraną Richardowi Nixonowi.

Wybory wygrał jednak John Fitzgerald Kennedy, a udany zamach na jego życie w Dallas przypomniał wszystkim o przepowiedni Jeanie.

Wielu liczyło się ze słowami amerykańskiej wizjonerki
Wielu liczyło się ze słowami amerykańskiej wizjonerki Bettmann / ContributorGetty Images

Kariera w świetle jupiterów

Jeane Dixon dbała o rozwój swojej rozpoznawalności i społeczne zainteresowanie swoimi przepowiedniami. Jak na obywatelkę USA lat 60. przystało, chwyciła za rogi byka amerykańskiego snu. W czasie swojego życia napisała siedem książek dotyczących astrologii, horoskopów (w tym horoskopów dla zwierząt domowych, sic!), a także astrologiczną książkę kucharską. Jej biografia "A Gift of Prophecy: The Phenomenal Jeane Dixon", wydana w 1965 roku, sprzedała się w nakładzie trzech milionów egzemplarzy.

W roku 1971 - wtedy już urzędujący - prezydent Nixon spotkał się z nią w Gabinecie Owalnym Białego Domu. Podobno to jej przepowiednie skłoniły go do stworzenia specjalnej komisji do walki z terroryzmem. Później Jeane Dixon znalazła się w składzie grupy jasnowidzów, którzy regularnie doradzali pierwszej damie Nancy Reagan.

Dixon zmarła w 1997 roku. Plotka głosi, że tuż przed swoją śmiercią wyszeptała: "Wiedziałam, że tak się stanie".

Przepowiednie Jeane Dixon

W swojej karierze wizjonerka nieraz trafnie przewidziała nadchodzące wydarzenia. Były to między innymi atak terrorystyczny w czasie letnich igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku, wielka kariera Oprah Winfrey, tragiczny w skutkach wyciek ropy z tankowca Exxon Valdez. Poza zabójstwem prezydenta Kannedy’ego, miała ostrzegać również przed zamachami na Jana Pawła II, Mahatmę Ghandiego czy Martina Luthera Kinga.

W wydanej w 1971 roku książce "The Call to Glory" zawarła przepowiednię końca świata. Armagedon miał nastąpić w 2020 roku. A ponieważ wciąż tu jesteśmy, wygląda na to, że do najgorszego nie doszło. Co ciekawe, ta przepowiednia stała w sprzeczności z inną wizją Dixon, która rok wcześniej zapowiedziała wojnę pomiędzy USA a Chinami, która będzie mieć miejsce w latach 2025-2037. Ta, niestety, wydaje się całkiem realna.

Jeane ma na swoim koncie także niezliczoną liczbę nietrafionych przepowiedni -  III wojnę światową zapowiedziała na 1958 rok, twierdziła, że pierwszy krok na Księżycu postawią radzieccy astronauci, w 1967 roku zostanie wynaleziony lek na raka, a w 1980 będziemy świadkami powtórki Holocaustu.

Jej wkład w historię nie ograniczył się jedynie do sfery parapsychologii. Profesor matematyki z Uniwersytetu Temple John Allen Paulos stworzył teorię tłumaczącą zjawisko przywiązywania ogromnej wagi do trafionych przepowiedni, przy równoczesnym ignorowaniu przepowiedni błędnych - choć ich liczba daleko przewyższa te pierwsze. Teorię tę ochrzcił nazwą "efektu Jeane Dixon".

Choć zmarła, spisane przez nią wizje nadal mają ogromną siłę oddziaływania
Choć zmarła, spisane przez nią wizje nadal mają ogromną siłę oddziaływania Bettmann / ContributorGetty Images

***

Zobacz także:

Jak Krzysztof Jackowski odreagowuje traumatyczne chwile?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas