Kłopoty w raju

Gdyby nie pandemia COVID-19 pod koniec maja otwierało by się Biennale Architektury w Wenecji. Choć wydarzenie przełożono na koniec lata, to organizator Pawilonu Polskiego – Zachęta – Narodowa galeria Sztuki – postanowił przygotować w przestrzeni wirtualnej wydarzenie poświęcone architekturze. Od 21 do 29 maja w internecie, w ramach cyklu "Trouble in Paradise" będzie można podyskutować m.in. o tym, jakie wyzwania przed architektami stawia pandemia koronawirusa oraz jak zmienia się krajobraz współczesnych miast i wsi.

Biennale Architektury w Wenecji zostało przełożone na koniec lata
Biennale Architektury w Wenecji zostało przełożone na koniec lata123RF/PICSEL

"Jak będziemy żyli razem?" - to pytanie jest zarówno hasłem przewodnim weneckiej imprezy, jak i głównym tematem internetowych debat, organizowanych przez Zachętę. W dyskusjach, odbywających się od 21 do 29 maja udział bierze w sumie 20 ekspertów z Polski i zagranicy.

Cykl "Trouble in Paradise - online meetings",  21 maja zainicjowało spotkanie z kolektywem PROLOG +1, który odpowiada za tegoroczny projekt ekspozycji w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. Kilka dni później, 27 maja,  dyskutowano zaś o tym, w jaki sposób epidemia COVID- 19 zrewiduje dotychczasowe wizje i trendy w projektowaniu.

Przed nami jeszcze dwa spotkania. 28 maja eksperci zajmą się skutkami uprzemysłowienia wsi w kontekście kryzysu klimatycznego. Jakie są najważniejsze tendencje kształtujące dzisiejszą wieś w skali globalnej i lokalnej? Czy wieś stanie się miejscem produkcji przemysłowej na ogromną skalę? Jaki ma to wpływ na przemiany obszarów wiejskich?  - to tylko kilka pytań, na które spróbują odpowiedzieć: dr hab. Piotr Nowak, profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Magdalena Zych, antropolożka kultury, koordynatorka projektów badawczych w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie; Paweł Hałat, doktorant w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jan Czaja, lider lokalnej społeczności w powiecie tarnowskim.

Punktem wyjścia do dyskusji zaplanowanej na 29 maja będą zaś napięcia pomiędzy przyjezdnymi a miejscowymi, które unaoczniły się w czasie trwającej pandemii, kiedy fala mieszkańców miast zalała tereny wiejskie, wzbudzając niepokój wśród lokalnych społeczności. Uczestnicy dyskusji będą próbowali odpowiedzieć na pytania: Czy uciekinierzy z miasta kolonizują, czy gentryfikują wieś i w jaki sposób wpływa to na jej tożsamość? Czym jest współczesna chłopomania i czy architekci mogą zaproponować wsi nową tożsamość? Gośćmi panelu będą: Krzysztof Janas i Jan Szeliga, autorzy pracy "Wieśland", Agnieszka Pajączkowska, kulturoznawczyni, dr Ruta Śpiewak z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, dr hab. Marcin Wójcik -  dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Organizacji Przestrzeni na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Wszystkie spotkania oglądać można na Facebooku Zachęty, o godz. 17.

Współorganizatorami cyklu są magazyny architektoniczne: "Architektura-murator", "Autoportret" i "RZUT".

Spotkania online odbywają się od 21 do 29 maja
Spotkania online odbywają się od 21 do 29 majamateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas