Kolejne ofiary tajemniczej psiej choroby

12 września Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformował o pięciu nowych przypadkach tajemniczej choroby, która od tygodnia zbiera żniwo wśród norweskich psów. Mimo intensywnych prac badawczych nadal nie udało się ustalić przyczyny.

Do tej pory potwierdzono śmierć ok. 30 psów z objawami ostrego krwotocznego zapalenia żołądka i jelit
Do tej pory potwierdzono śmierć ok. 30 psów z objawami ostrego krwotocznego zapalenia żołądka i jelit123RF/PICSEL

Na chwilę obecną potwierdzono śmierć ok. 30 psów z objawami ostrego krwotocznego zapalenia żołądka i jelit. Norweski Instytut Weterynarii przeprowadził już sekcję 10 psów, kolejne 5 ma zostać przeprowadzone 12 września. Dotychczasowe sekcje wykazały obecność groźnych enterobakterii oraz laseczek gorzeli gazowej u niektórych psów. Obie bakterie mogą wywoływać krwotoczne biegunki nie tylko u zwierząt, ale również u ludzi. Brak jednak jednoznacznych dowodów, by to one były przyczyną trwającej epidemii.

Równolegle prowadzone są badania nad obecnością tych bakterii u zdrowych psów, a także inne testy, mające na celu zidentyfikowanie przyczyn choroby. Jak na razie udało się wykluczyć kilka z nich, m.in: zatrucie środkami gryzoniobójczymi, biotoksynami morskim, tularemię, kampylobakteriozę czy salmonellę. Wyniki badań na obecność patogenów wirusowych powinny być dostępne pod koniec tego tygodnia.

Na chwilę obecną równie prawdopodobna jest teoria o niezakaźnym źródle choroby. Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród ponad 2000 lekarzy weterynarii w Norwegii wykazały, że w większości przypadków, w których razem mieszkało kilka psów - tylko jeden z nich zachorował. Może to świadczyć o tym, że choroba nie jest zakaźna, a nawet jeśli jest, to ryzyko jej przeniesienia między zwierzętami jest niewielkie. Nadal brak doniesień o podobnych zachorowaniach w innych krajach, a także wśród ludzi.

Dopóki przyczyny choroby nie będą wyjaśnione, a sytuacja nie zostanie opanowana, Norweski Instytut Weterynaryjny zaleca właścicielom psów, by stosowali się do poniższych zasad:

  • ogranicz kontakty z innymi psami;
  • nie pozwalaj swojemu psu witać się z innymi psami podczas spacerów;
  • nie pozwalaj psu obwąchiwać miejsc, w których chodziły inne psy;
  • jeśli zauważysz pierwsze objawy: gwałtowne pogorszenie się stanu psa, krwotoczną biegunkę lub wymioty - natychmiast zgłoś się z pupilem do weterynarza;
  • zanim udasz się do lecznic, uprzedź lekarza o swojej wizycie;
  • stosuj się do zaleceń dotyczących szczepienia psów.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas