Lasy Państwowe ostrzegają kierowców: Mogą zginąć setki zwierząt!

Wrzesień w przyrodzie to wyjątkowy czas odpoczynku i przygotowań do zimy. Ptaki odlatują do ciepłych krajów, płazy udają się powoli na spoczynek, a gady zapadają w stan hibernacji. Są jednak ssaki, które właśnie jesienią rozpoczynają swój okres godowy. Niestety, czyha na nie wiele niebezpieczeństw, za którymi w większości przypadków stoi człowiek. Lasy Państwowe opublikowały właśnie wstrząsające zdjęcia martwych łosi, które padły ofiarą kierowców.

Łosie coraz częściej padają ofiarą kierowców
Łosie coraz częściej padają ofiarą kierowców fot. Andrzej IwanczukEast News

Na Facebooku Nadleśnictwa Skrwilno, Lasy Państwowe pojawił się 7 września ostrzegawczy wpis. Do postu dołączono wstrząsające zdjęcia martwych łosi, które padły ofiarą kierowców:

- Takie widoki są niestety coraz częstsze na naszych drogach. Najczęściej do zdarzeń drogowych w naszym nadleśnictwie z udziałem zwierzyny dochodzi na drodze krajowej nr 10 na odcinku Sierpc - Lipno. Ostrzegamy kierowców i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy. Obecnie rozpoczyna się okres godowy zwierzyny płowej, zatem jej przemieszczanie jest wzmożone - wyjaśniono we wpisie. 

Wypadki z udziałem łosi czy jeleni zdarzają się w Polsce coraz częściej, do większości z nich dochodzi właśnie we wrześniu, gdy przedstawiciele zwierzyny płowej rozpoczynają swój godowy okres. Nic dziwnego, w samych Bieszczadach i Beskidzie Niskim żyje już prawie 20 tysięcy jeleni! Dla porównania, po drugiej wojnie światowej żyło tam zaledwie 100 osobników. Szczególną ostrożność należy zachować przed zmrokiem oraz o świcie - to wtedy zwierzęta są najbardziej aktywne i można usłyszeć ich groźne porykiwania. 

Gdy rozpędzony, potężny jeleń lub łoś wyskoczy na jezdnię, nawet najlepszy kierowca nie uniknie zderzenia - ofiarami są w tym przypadku zarówno zwierzęta jak i ludzie.

UWAGA: Gdy jesteś świadkiem wypadku z udziałem dzikiego zwierzęcia lub sam padłeś ofiarą zderzenia, koniecznie zgłoś wypadek na policję. Gdy zwierzę żyje, możesz szukać dalszej pomocy pod numerem 112 oraz skontaktować się z Dziką kliniką, najbliższym osrodkiem rehabilitacji zwierząt lub kliniką weterynaryjną.

W tym miejscu warto wspomnieć, że choć do potrącenia zwierzęcia często dochodzi nieumyślne, nie zwalnia nas to z obowiązku udzielenia lub wezwania pomocy, (art. 25 Ustawy o ochronie zwierząt). Niestety, nie brakuje kierowców, którzy wolą oddalić się z miejsca zdarzenia, nie informując służb. Takie zachowanie, w świetle przepisów, traktowane jest jako ucieczka z miejsca zdarzenia i podlega karze aresztu lub grzywny (nawet do 5 000 zł).

Świadek wypadku z udziałem zwierzęcia także ma obowiązek poinformowania o nim odpowiednich służb. Świetnie jeśli uda się zapamiętać numer rejestracyjny pojazdu, którym potrącono zwierzę.

Okres godowy zwierzyny płowej. Czym jest rykowisko, a czym bukowisko?

Zwierzyna płowa to grupa skupiająca zwierzęta płowne z rodziny jeleniowatych, zrzucające poroże. Do grupy tej zaliczamy łosie, jelenie, daniele oraz sarny. Ich cechą charakterystyczną, poza porożem jest roślinożerność. Jesienią wszystkie te zwierzęta wyruszają na gody:

Bukowisko czyli okres godowy łosi zaczyna się we wrześniu i trwa do połowy października. Samce przebywają wtedy z jedną samicą, która ma objawy rui, a po pokryciu odchodzą w poszukiwaniu kolejnej. W przeciwieństwie do jeleni nie walczą również o samice i nie tworzą harlemów.

Rykowisko to okres godowy jeleni, który rozpoczyna się w połowie września i trwa ok. miesiąca. Samce wydają wtedy głośny, basowy ryk, który rozchodzi się nawet na wiele kilometrów. Rykowiskiem nazywamy również miejsce pojedynków samców oraz miejsce godów. 

Bekowisko to okres i miejsce godów danieli. Odbywa się od połowy października do połowy listopada. Byk daniela wydaje wtedy charakterystyczne odgłosy i gromadzi wokół siebie tzw. "chmarę" czyli kilka łań.

Stan wyjątkowy z perspektywy mieszkańca BiałowieżyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas