Mafia nie daje czasu

Nigdy nie mów nikomu spoza rodziny, co naprawdę myślisz – zapadająca w pamięć kwestia Vita Corleone z „Ojca Chrzestnego” była zgodna z duchem omertà, sycylijskiego niepisanego prawa mafii. Zmowę milczenia przełamuje były mafioso Cosa Nostry, którego wyznania trafią do polskich księgarni już 16 września.

Fragment okładki książki "Mafia nie daje czasu"
Fragment okładki książki "Mafia nie daje czasu"materiały prasowe

"Oficjalnie odchodzę z Cosa Nostry, do której należałem jako członek klanu Partanna-Mondello, któremu przewodził Saro Riccobono. Minęło wiele lat od chwili, gdy wypowiedziałem te słowa" - tak rozpoczyna swoje wspomnienia Gaspare Mutolo, świadek, uczestnik, wykonawca oraz zleceniodawca niezliczonych nielegalnych procederów i morderstw, który przez ponad 20 lat był znany jako jedna z najistotniejszych postaci sycylijskiej organizacji przestępczej Cosa Nostra. To jeden z niewielu jej byłych członków, którzy zdecydowali się na współpracę z władzami i dzięki programowi ochrony świadków koronnych zdołali wraz z całą rodziną rozpocząć nowe życie, unikając zemsty mafii. Przekazywane przez Mutolo informacje pozwoliły wyjaśnić nie tylko zawiłości koneksji mafijnych, prowadząc do wielu aresztowań i procesów, ale także rzuciły światło na powiązania mafii z politykami. Książka "Mafia nie daje czasu" powstała na podstawie wywiadu przeprowadzonego z byłym mafioso przez pochodzącą z Rzymu pisarkę i publicystkę Annę Vinci.

Publikacja ukazuje historię mafii przez pryzmat słów Gaspare Mutolo. Kolejne rozdziały śledzą proces dorastania Mutolo w środowisku mafijnym, stopniowego stawania się jego częścią, aktywnego działania w Cosa Nostra, w końcu dojrzewania do odejścia i refleksji towarzyszących mu już w trakcie współpracy z prokuratorami. Mutolo kreśli bardzo osobisty portret przestępczego świata, treść wyznań pozwala czytelnikowi poznać niepisane zasady kodeksu honorowego, którymi kieruje się mafioso, jego życie rodzinne oraz codzienność podczas pobytu w więzieniu. Pokazuje metody działania klanów mafijnych, sposoby zdobywania przez nich władzy i dominacji, przebieg wojny z państwem i władzami, naznaczonej zabójstwami polityków, prokuratorów, policjantów.

Wydarzenia są osadzone w realiach jednego z najmroczniejszych okresów współczesnej historii Republiki Włoskiej. W treść wspomnień wplecione są niektóre wydarzenia historyczne bezpośrednio związane z istnieniem i działaniem mafii, jak na przykład maksi proces (największy proces sądowy w dziejach włoskiego wymiaru sprawiedliwości wymierzony przeciwko mafii sycylijskiej, w czasie którego ponad 400 mafiosów, bronionych przez 200 adwokatów, trafiło do więzienia ze wspólnym wyrokiem wynoszącym prawie 3 tysiące lat), zabójstwa wybitnych sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paola Borsellino, zamachy bombowe w Rzymie, Mediolanie i Florencji.

Wyznania Mutolo i przyczynowo-skutkowy układ wydarzeń pozwalają odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w okresie po II wojnie światowej mafia zajęła tak silną pozycję na Sycylii i dlaczego stała się niemal naturalną strukturą społeczną.

Okładka książki "Mafia nie daje czasu"
Okładka książki "Mafia nie daje czasu"materiały prasowe
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas