"Maria na Zamku", czyli Maria Niklińska rozmawia o Rembrandcie

Aktualizacja

Z okazji 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, ruszyła seria filmów pt. "Maria na Zamku". W pierwszym odcinku Maria Niklińska, razem z artystą konceptualnym Dawidem Doboszem, przybliżyła twórczość Rembrandta - dzieła holenderskiego mistrza były dostępne na wystawie zorganizowanej z okazji jubileuszu.

Maria Niklińska jest prowadzącą projekt "Maria na Zamku", związany z 50. rocznicą odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie
Maria Niklińska jest prowadzącą projekt "Maria na Zamku", związany z 50. rocznicą odbudowy Zamku Królewskiego w WarszawieBartosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East NewsEast News

"Maria na Zamku". Kim jest Maria Niklińska?

Z okazji jubileuszu odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, ruszyła "Maria na Zamku" - vlogowa seria programów i wywiadów, skupiona wokół historii i sztuki.

Gospodynią serii jest Maria Niklińska, aktorka i piosenkarka. Szerszej publiczności znana w wielu ról serialowych: grała m. in. w "Klanie", "Na dobre i na złe", "Pierwszej miłości" oraz "Kryminalnych". Zadebiutowała w "Tajemnicy Sagali". Przez osiem lat prowadziła program "5-10-15". W 2009 roku była uczestniczką programu "Jak oni śpiewają?", a w 2010 - "Tańca z gwiazdami".

Maria Niklińska jest także aktorką teatralną. Zagrała, m. in., w spektaklach "Imieniny" (reż. Aleksandra Konieczna) oraz "Śluby panieńskie" (reż. Jan Englert) , "Odejścia" (reż. Izabella Cywińska) i "Pamiętnik cnotliwego rozpustnika" (reż. Emilian Kamiński).

W 2015 roku wydała album "Maria".

Dawid Dobosz: Rembrandt mógłby być fotografem

Pierwszy odcinek "Marii na Zamku" poświęcony był twórczości Rembrandta. Wszystko to z okazji zakończenia wystawy pt. "Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy", przygotowanej z okazji 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego, podczas której można było podziwiać m. in. dwa słynne obrazy Rembrandta - "Dziewczynę w ramie obrazu" oraz "Ucztę przy pulpicie", dostępne także w stałej wystawie Zamku.

"Gdyby Rembrandt żył dzisiaj, byłby fotografem. Dlaczego tak uważasz?" - pytała Niklińska swojego rozmówcę, Dawida Dobosza, artystę konceptualnego, studiującego na holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jak podkreślił ekspert, chodzi o przede wszystkim o grę światłocienia obecną w jego obrazach oraz o tematykę obrazów, przedstawiających życie codzienne.

Pytany przez prowadzącą o to, co, jego zdaniem, było rewolucyjne i nowatorskie w malarstwie Rembrandta, zaznaczył, że malarz był "zainteresowany intensyfikacją doznań odbiorcy". Jako przykład podał "Dziewczynę w ramie obrazu".

"Dochodzimy do obcięcia dystansu między twórcą a odbiorcą. Ona wydaje się przybierać taką formę trójwymiarową. (...) To obcięcie statycznego podejścia do modeli"

- opisywał, podkreślając różnicę między malarstwem Rembrandta a malarstwem jego poprzedników, którzy malowali portrety bardzo statycznie.

"To, co jest dla mnie ważne, a co wypływa z twórczości Rembrandta to szczerość. Pomimo tego, że czasy się zmieniły, on nie podążał za kanonem. Na początku odrzucał ten utarty kanon przedstawiania piękna, przedstawiał rzeczywistość taką, jaka była. Myślę, że to jest bardzo mocnym elementem jego twórczości"

- opowiadał Dobosz, mówiąc o tym, co jest ważne dla niego w twórczości holenderskiego mistrza.

50. rocznica odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

W 2021 roku ma miejsce jubileusz odbudowy Zamku Królewskiego po II wojnie światowej. Z tej okazji 15 września Sejm podjął uchwałę, która upamiętnia to wydarzenie.

"Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd wszystkim, którzy przyczynili się do ratowania mienia zamkowego w czasie niemieckiej okupacji. W 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie dziękujemy tym, którzy swoją niezłomną postawą i wieloletnim działaniem doprowadzili do wzniesienia go z ruin. Z wdzięcznością przypominamy ówczesne zaangażowanie Polaków w kraju i za granicą, które zjednoczyło ich wokół wspólnego celu, jakim było przywrócenie Narodowi Polskiemu symbolu jego niezawisłości i suwerenności"

- napisali posłowie i posłanki w uchwale.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył natomiast podczas Gali Jubileuszowej w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego dziewięcioro zasłużonych pracowników i pracownic Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz medalem za długoletnią służbę. Minister Piotr Gliński wyróżnił natomiast siedemnaścioro pracowników i pracownic Zamku Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a także odznakami honorowymi "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Odbudowa Zamku rozpoczęła się 17 września 1971 roku. To symboliczna data - w tym dniu żołnierze III Rzeszy ostrzelali Zamek Królewski. Pierwszy etap odbudowy, czyli oddanie bryły w stanie surowym, zakończył się w 1974 roku. W następnych latach odtwarzano wnętrza Zamku - były one gotowe w 1984 roku.

Warzywa, grzyby i przyprawy, które chronią przed groźnymi chorobamiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas