Mazury: Kraina cudów na wyciągnięcie ręki

Dla wielu z nas wymarzone wakacje wiążą się z wodą. W Krainie Wielkich Jezior jest jej pod dostatkiem, a związanych z nią atrakcji nie sposób zliczyć.

Hej, Mazury, jak wy cudne! Gdzie jest taki drugi kraj! - pamiętacie słowa starej harcerskiej piosenki? Zgodzi się z nimi każdy, kto odwiedzi ten region. To tu leżą Śniardwy i Mamry, dwa największe akweny w Polsce, i tysiące mniejszych jezior. A lasy - ta ostoja rzadkich ptaków i zwierząt - zajmują aż jedną trzecią powierzchni województwa!

Reklama

Otoczeni błękitem wody, który sięga po horyzont, upojeni zapachem tataraku, poczujecie wyjątkowość tej ziemi. Nie bez powodu Mazury były polskim kandydatem w światowym konkursie na 7 nowych cudów natury. Wszystkie tutejsze skarby są dostępne dla turystów. O miano letniej stolicy Polski konkurują Giżycko, Mikołajki i Ruciane-Nida. Z każdego z tych miasteczek można wybrać się w rejs statkiem białej floty, wypłynąć kajakiem lub żaglówką.

Nad brzegami jezior, wśród łąk i lasów przycupnęły inne malownicze miejscowości, w których też są kąpieliska i słoneczne plaże, na dodatek zachowało się wiele zabytków. Zobaczycie w nich gotyckie kościoły i zamki krzyżackie - m.in. w Reszlu i w Rynie. Jest też szlak kwater hitlerowskich - z najważniejszą, w Gierłoży, należącą do wodza Trzeciej Rzeszy. Zachwyt budzi również barokowe sanktuarium w św. Lipce. Kto niepewnie czuje się na wodzie, może zwiedzać Mazury na rowerze. To najlepszy sposób, by je zjeździć wzdłuż i wszerz.

A więc w drogę!

Gdzie jeść i spać?

Kwater szukajcie na www.mojemazury.pl, w zakładce Baza usług turystycznych, Noclegi. Latem lepiej sobie wcześniej zarezerwować nocleg, bo przyjeżdża tu wiele osób. Baza gastronomiczna jest spora, a lokalną atrakcją są smażalnie ryb.

Statkiem po wielkich jeziorach

Na stronie zeglugamazurska.com w zakładce Nasze porty są rozkłady rejsów, ich opis i czas trwania.Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje