Mieszkanie w stylu skandynawskim. Czego nie może w nim zabraknąć?

Jak każdy styl wnętrzarski, także i skandynawski bazuje na konkretnych wyznacznikach. Bez wątpienia zalicza się do nich minimalizm, wysoką jakość materiałów, naturalność i funkcjonalność. Co to jednak oznacza w praktyce?

Skandynawski styl można swbodnie adaptować do potrzeb
Skandynawski styl można swbodnie adaptować do potrzebmateriały prasowe

Styl scandi od lat cieszy się sporą popularnością na całym świecie. Nie oznacza to jednak, że decydując się na urządzenie swojego domu "po skandynawsku" skazujemy się na nudę, wystrój jak z katalogu i brak jakiejkolwiek oryginalności. Jedną z cech charakterystycznych takiego sposobu aranżacji przestrzeni jest bowiem dość duża swoboda w wyrażaniu indywidualnego charakteru mieszkańców.

Czym jest styl skandynawski?

Wbrew pozorom, styl skandynawski nie występuje tylko w jednej odsłonie. Daleka Północ słynie z różnorodnych aranżacji, które w przybliżeniu można podzielić na nurt sielsko-romantyczny, scandi chic i industrialny. To już znacząco poszerza wachlarz możliwości aranżacyjnych pozostających w ramach jednego stylu. Wszystkie jednak łączy zamiłowanie do prostoty i nie przeładowywania przestrzeni; funkcjonalności i świetnej jakości wykorzystanych materiałów.

Skandynawski romantyzm

Z tą wersją stylu skandynawskiego kojarzą się meble i dodatki o rustykalnym charakterze. Inspiracja wsią i naturalnymi fakturami jest bardzo widoczna. Meble do salonu utrzymane w tym trendzie będą proste w formie, wykonane z drewna o wyrazistym rysunku i pokryte pastelowymi tkaninami obiciowymi. To idealna interpretacja stylu skandynawskiego dla tych osób, które dobrze czują się w jasnych wnętrzach, utrzymanych w kolorach ziemi. Jeśli chodzi o dodatki, sprawdzą się tutaj materiały o grubej fakturze, przyjemne w dotyku i zachęcające do relaksu: koce, pledy, poduszki z frędzlami. Ten trend świetnie dostosowuje się do pór roku i sezonowych trendów - wystarczy zmiana kolorystyki dodatków, aby całkowicie odmienić wnętrza i na nowo cieszyć się odświeżoną aranżacją, bez diametralnej wymiany mebli.

Gdy Skandynawia spotka się z glamour

Lubisz prostotę, ale z drugiej strony podobają Ci się eleganckie wnętrza o bardziej miejskim charakterze? Styl skandynawski w wersji scandi chic przypadnie Ci do gustu! Na pierwszy rzut oka wydaje się on całkowicie różny od swojej klasycznej wersji: typowe szarości, biele i pastelowe barwy, wyparte są przez wyraziste, a nawet bardzo ciemne kolory. Czarne, połyskujące meble do salonu, granatowe tkaniny, szkło i elementy metalowe w sypialni stanowią duży kontrast dla rustykalnego drewna i naturalności. Przy bliższym jednak zapoznaniu się ze scandi chic widać, że zamiłowanie do prostych form i wysokiej jakości materiałów są niezmienne. Chociaż w tej interpretacji stylu skandynawskiego pojawiają się tak oryginalne dodatki, jak kryształowe żyrandole, połyskujące brokatem tkaniny czy skóra, w dalszym ciągu efekt jest minimalistyczny. Przestrzenie scandi chic stawiają na bogate, ale nie przytłaczające wzornictwo.

Modernizm i industrialność

Nie przepadasz za rustykalnością, źle się czujesz we wnętrzach z elementami glamour, ale cenisz minimalizm i jakość? Industrialna interpretacja stylu skandynawskiego okaże się dla Ciebie idealna. Fantastycznie pasuje do niewielkich domów, świetnie sprawdza się w nietypowych wnętrzach, jak poddasza, do tego stawia na praktyczność. Styl industrialny być może nie jest przytulny, jak romantyczny scandi, ale za to odpowiada gustom osób o ascetycznych upodobaniach, które nie lubią chaosu. Meble do salonu utrzymane w industrialnej interpretacji stylu skandynawskiego zwracają uwagę bardzo nowoczesnym wzornictwem i innowacyjnym sposobem łączenia materiałów: skóry i metalu, drewna i tkanin o wyrazistych fakturach, ale stonowanej kolorystyce. Pojawia się tutaj także drewno, jednak połyskujące i lakierowane, o szlachetnym charakterze. Typowym wyróżnikiem stylu industrialnego są dodatki takie jak lampy-zwisy z żarówkami Edisona, ceglane ściany, obnażone elementy konstrukcyjne domu.

Jak widać, styl skandynawski można interpretować na kilka sposobów. Urządzając swój dom w duchu scandi warto kierować się zasadą, że ten styl wnętrzarski wyznacza ogólne wskazówki, ale ostateczny efekt zawsze zależy od Ciebie.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas