Najdłużej żyjące psy świata

Największa wada psów? Krótkowieczność – bez zastanowienia odpowiadają właściciele. Trudno się z tym nie zgodzić. Średnia długość życia najlepszego przyjaciela człowieka wynosi zaledwie 11 lat, a to zdecydowanie za krótko. Zdarzają się jednak wyjątki: oficjalny rekordzista przeżył prawie 30 lat!

Kadr z filmu "Bluey, oldest dog ever lived"
Kadr z filmu "Bluey, oldest dog ever lived"An EncyclopediaYouTube

Australian cattle dog: pies Bluey

Według Księgi Rekordów Guinnessa najdłużej żyjącym psem był Australian cattle dog o imieniu Bluey, który został uśpiony 14 listopada 1939 r. w wieku 29 lat i 160 dni. Właścicielami słynnego psa była para Australijczyków: Les i Esma Hall, do których trafił on jeszcze jako szczeniak w 1910 r. Bluey, jak na psa pasterskiego przystało, całe swoje życie przepracował, pilnując stad owiec oraz bydła.

Australian cattle dogi zostały wyhodowane do zaganiania półdzikiego australijskiego bydła i do dziś świetnie sprawdzają się w tej roli. Te niewysokie i krępe psy są inteligentne oraz pełne temperamentu, dlatego potrzebują wielu zajęć oraz ruchu. Największą przyjemność czerpią z pracy, do której zostały stworzone.

Kiedy naukowcy przyjrzeli się bliżej Australian cattle dogom, okazało się, że psy te żyją dłużej niż przedstawiciele innych ras podobnej wielkości. Jednak różnica ta wynosi zaledwie rok i nie tłumaczy tajemnicy długowieczności Blueya. Może sekret tkwi w szczęśliwym życiu, jakie wiódł na farmie, robiąc to, co kochał?

Kelpie: suczka Maggie

Nieoficjalny rekord należy jednak do innego czworonoga. W kwietniu 2016 r. świat obiegła wiadomość o śmierci suczki rasy kelpie - Maggie, która prawdopodobnie była najstarszym domowym psem. Za tęczowy most odeszła w wieku ponad 30 lat, ale niestety, jej właściciel - australijski farmer Brian McLaren z Wolsthorpe, nie posiadał dokumentów, które potwierdzałyby jej wiek.

Kelpie wyhodowano w Australii do zaganiania owiec. Obecnie wykorzystuje się je również do pracy z bydłem. Charakterystyczną cechą ich pracy jest... wykorzystywanie siły spojrzenia. Podczas pasienia kelpie intensywnie wpatruje się z zwierzęta, by wywrzeć na nie nacisk. Obdarzone dużym temperamentem, podobnie jak Australian cattle dogi, potrzebują jakiegoś zajęcia. A tego Maggie na pewno nie brakowało.

W 2015 r. Maggie i Briana odwiedzili dziennikarze stacji 7NEWS Perth. Jak widać w poniższym materiale, niemal do końca swojego życia cieszyła się kondycją, której mogłyby jej pozazdrościć kilkunastoletnie psy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas