Nazywali ją "Dziewczyną-Wielbłądem". Co stało się z Ellą Harper?

Ella Harper borykała się z niezwykle rzadkim schorzeniem. Jej kolana zginały się do tyłu, dlatego mogła poruszać się jedynie na czworaka. Dziewczynka szybko stała się atrakcją, którą chciały oglądać tłumy. Mówiono, że jest "najwspanialszym wybrykiem natury od czasu stworzenia świata". Tak potoczyło się jej życie.

Ella Harper jako 12-latka zaczęła zaczęła występować w cyrku
Ella Harper jako 12-latka zaczęła zaczęła występować w cyrkuInstagram

Kim była Ella Harper?

Elle Harper, razem z bratem bliźniakiem, przyszła na świat w 1870 roku w Tenessee jako córka Williama Harpera i Minervy Ann Childress. Lekarze już od pierwszych chwil życia wiedzieli, że nie będzie miała łatwo. Dziewczynka musiała się mierzyć z deformacją stawu kolanowego, co spowodowało wyginanie się kończyn do tyłu. 

Miała również starsze rodzeństwo — Sallie, Willie i Jessie oraz przyrodniego brata Earla. Razem z rodziną mieszkała w hrabstwie Sumner. Jej matka była gospodynią domową, a ojciec zajmował się hodowlą bydła. 

Chociaż reszta rodzeństwa cieszyła się pełnią zdrowia, to jej brat bliźniak Everett zmarł, mając zaledwie trzy miesiące, a ona od razu zaczęła wzbudzać zainteresowanie otoczenia. Za sprawą rzadkiego schorzenia jej anatomia różniła się od innych. 

W tamtych czasach za rozrywkę uchodziły "pokazy dziwaków". Ludzie o niezwykłym wyglądzie stawali się popularni jako atrakcje cyrkowe dla ciekawskiej publiczności. Przez to, że Ella wyróżniała się wizualnie, od razu stała się ich największą gwiazdą.

Gwiazda cyrku

Ella Harper wiedziała, że nie ma nawet najmniejszych szans, by kiedykolwiek wyzdrowieć. Postanowiła więc wykorzystać swoją niepełnosprawność. Jako 12-latka, w 1882 roku, zaczęła pojawiać się na scenie cyrku — głównie w St. Louis i Nowym Orleanie. Wzbudzała ciekawość widzów, a to sprawiło, że pracę zaproponował jej W.H. Harris, któremu zależało, by jego cyrk charakteryzował się jak najbardziej "dziwacznymi" wystawami. 

Stała się gwiazdą Nickel Plate Circus. Właściciel zaproponował jej gażę w wysokości 200 dolarów tygodniowo. Wbrew pozorom, były to spore pieniądze. Tę kwotę można porównać do dzisiejszych 5 tys. dolarów, które nawet dziś są pokaźną wypłatą. Wtedy to była fortuna. 

Mimo że nie mogła narzekać na zarobki, to całkowicie straciła swoją tożsamość. Już nie była Ellą Harper, tylko "The Camel Girl", czyli "Dziewczyną-Wielbłądem". Zaczęto ją porównywać do zwierzęcia, a z czasem prawdziwy wielbłąd zaczął towarzyszyć jej na scenie, dzięki czemu publiczność mogła porównać jej zgięte do tyłu kolana z kończynami większego ssaka.

Powrót do domu

Okazało się, że Ella Harper wszystko zaplanowała. Wiedziała, że pokazywanie swojej odmienności innym przyniesie jej pieniądze. To właśnie dlatego zdecydowała się brać udział w pokazach.

W 1886 roku po czterech latach postanowiła zrezygnować z pracy w cyrku, by pójść do szkoły, zdobyć wykształcenie i zacząć pracę w zupełnie innym zawodzie. O odejściu z cyrku Ella Harper poinformowała widzów za pomocą kart promocyjnych. Wróciła do domu rodzinnego. Zarobione pieniądze z pewnością otworzyły przed nią wiele drzw.

Musiała zmierzyć się z utratą bliskich osób. W 1890 roku zmarł jej ojciec, a pięć lat później - siostra Willie. Chwilę później Ella Harper stanęła na ślubnym kobiercu. W 1895 roku jej mężem został nauczyciel, Robert L. Savely. Niespełna rok później ich rodzina się powiększyła. Ella Harper urodziła córeczkę Mabel. Jej szczęście nie trwało jednak długo. Po 6 miesiącach dziewczynka zmarła. 

Ella i Robert postanowili przeprowadzić się do hrabstwa Davidson. Nadal marzyli o potomstwie, dlatego też zdecydowali się adoptować niemowlę. Małżeństwo nazwało dziewczynkę Jewel Savely. Para jednak znów musiała zmierzyć się z żałobą. Po trzech miesiącach ich pociecha zmarła, a przyczyną najprawdopodobniej była śmierć łóżeczkowa. 

"Dziewczyna-Wielbłąd" po latach też zachorowała - na raka jelita grubego. Zmarła 19 grudnia 1921 roku w wieku 51 lat. Została pochowana na cmentarzu Spring Hill w Nashville.

Czytaj więcej:

Polki unikają jak mammografii. Jaki jest powód? Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas