Niesamowite znalezisko polskiego grzybiarza. Ten okaz może kosztować krocie

Mieszkaniec Pyzówki miał niewyobrażalne szczęście. Podczas grzybobrania napotkał niesamowicie rzadki i drogocenny okaz grzyba. Białe trufle kosztują fortunę, a w polskich lasach są rzadkością. Natknięcie się na nie graniczy z cudem!

Trufle białe to najbardziej luksusowe grzyby świata. Często wystawia się je na międzynarodowych aukcjach
Trufle białe to najbardziej luksusowe grzyby świata. Często wystawia się je na międzynarodowych aukcjach 123RF/PICSEL

Najbardziej luksusowy grzyb świata

"Tygodnik Podhalański" opisał niecodzienne znalezisko pana Jakuba Łęczyckiego. Grzybiarz podczas zbiorów w lesie na Podhalu niespodziewanie napotkał rzadki okaz grzyba - truflę białą. To luksusowy przysmak, który charakteryzuje się niezwykłym aromatem - wyczuwalna jest szczególnie woń czosnku oraz orzechów. W Polskich lasach znalezienie trufli białej jest prawdziwym fenomenem.

Wielu grzybiarz na całym świecie marzy o tym,  by podczas zbiorów natknąć się na truflę białą. Cena tego grzyba zaskakuje i wprawia w osłupienie. Znawcy nie bez przyczyny określają ten rzadki okaz mianem "białego złota".  "Tygodnik Podhalański" podaje, że "Ceny trufli sięgają nawet do 30 tys. zł za kilogram". Warto jednak zaznaczyć, że ich owocniki muszą być w doskonałym stanie. Oczywiście cena zależy także od wielkości i rodzaju.

Po czym poznać trufle?

Trufle charakteryzują się bulwiastymi owocnikami.  Na  pierwszy rzut oka nie wyglądają imponująco. Rosną pod ziemią, zazwyczaj na głębokości 10-20 centymetrów, dlatego nieostrożni grzybiarze łatwo mogą je przeoczyć.

Trufle najczęściej występują w pobliżu korzeni drzew. Szczególnie upodobały sobie drzewa liściaste: dęby, lipy, buki, leszczyny czy też graby. Niezwykle ważne jest, by podłoże było bogate w wapń - to pozwala im się rozwinąć.

Eksperci wyróżniają kilka gatunków trufli. Mówią o truflach szaro-białych, czarnych, czarno gładkich, letnich, a także zimowych. Za zdecydowanie najcenniejsze uważa się jednak trufle białe. To najbardziej luksusowy grzyb świata.

 Białe trufle z Piemontu we Włoszech, w rękach kobiety w tle krajobraz wzgórz z winnicami Langhe
Białe trufle z Piemontu we Włoszech, w rękach kobiety w tle krajobraz wzgórz z winnicami Langhe123RF/PICSEL

Biała trufla - niezwykle rzadka i cenna

Białą truflę często określa się również  mianem trufli piemoncka. Znalezienie tego grzyba graniczy z cudem i jest niezwykłym sukcesem dla grzybiarza. Właśnie z  tego powodu pan Jakuba Łęczyckiego został doceniony przez "Tygodnik Podhalański". Trufle można spotkać między innymi na terenach północnych i środkowych Włoszech. Występują również na południu Francji.

W Polsce trufle cieszyły się popularnością w XX-leciu międzywojennym. Wówczas zajadała się nimi zarówno szlachta, ale i mieszczaństwo. Najmniej wymagającą ze wszystkich odmian trufli jest trufla letnia i to właśnie ją zdarza się spotkać grzybiarzom w polskich lasach.

Trufle białe to wyjątek. Są tak cennym znaleziskiem, że często wystawia się je na  międzynarodowych aukcjach. Najbardziej dorodne okazy mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Dla przykładu truflę białą ważącą 1,89 kilograma sprzedano za 61 tys. dolarów podczas aukcji w Nowym Jorku.

Białe trufle to niesamowicie rzadkie grzyby. Ich ceny zadziwiają
Białe trufle to niesamowicie rzadkie grzyby. Ich ceny zadziwiają123RF/PICSEL
Miss Polski 2021. Transmisja w telewizji POLSATmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas