Odkryto, dlaczego małżeństwo wychodzi nam na zdrowie!

Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że osoby żyjące w małżeństwie są przeciętnie zdrowsze od singli, osób rozwiedzionych czy owdowiałych. Badacze z Carnegie Mellon University odkryli, co może być tego przyczyną. Na łamach czasopisma "Psychoneuroendocrinology" piszą, że małżonkowie mają przeciętnie niższy poziom hormonu stresu - kortyzolu - i to może korzystnie wpływać na ich zdrowie. Wiadomo, że nadmiar kortyzolu osłabia zdolność organizmu do kontroli procesów zapalnych, te zaś często sprzyjają rozwojowi różnych chorób.

Małżonkowie mają niższy poziom hormonu stresu, co może korzystnie wpływać na ich zdrowie
Małżonkowie mają niższy poziom hormonu stresu, co może korzystnie wpływać na ich zdrowie123RF/PICSEL

Naukowcy z Pittsburga przeprowadzili eksperyment z udziałem 572 ogólnie zdrowych osób w wieku od 21 do 55 lat. U każdej z nich przez trzy nienastępujące po sobie dni prowadzono badania poziomu kortyzolu. W każdym z tych dni w ciągu 24 godzin wielokrotnie pobierano od każdej z tych osób próbki śliny - badania tych próbek pozwalały ustalić poziom hormonu.

Wyniki pokazały, że u żyjących w związku małżeńskim poziom kortyzolu jest przeciętnie faktycznie niższy niż w przypadku singli lub osób, które owdowiały lub są rozwiedzione. Zauważono również, że obserwowany u wszystkich stopniowy spadek tego poziomu w ciągu dnia - u małżonków przebiega szybciej.

To bardzo ekscytujące odkryć zestaw reakcji fizjologicznych, który może tłumaczyć, w jaki sposób nasze związki wpływają na stan naszego zdrowia i podatność na choroby - mówi Brian Chin z Dietrich College of Humanities and Social Sciences CMU. Te dane dają istotny wgląd w mechanizm, który sprawia, że intymne związki mają dla stanu naszego organizmu tak wielkie znaczenie - dodaje prof. Sheldon Cohen.

Cóż, pozostaje nam uwierzyć w ten efekt i z niego korzystać.

RMF24.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas