Odstraszają pająki i przynoszą spokojny sen. Jak jeszcze działają kasztany?

Kasztany bez wątpienia kojarzą się z nadchodząca jesienią. Wykazują one liczne właściwości lecznicze i znalazły wiele zastosowań, chociażby w kosmetyce. Poza tym mówi się, że są w stanie odpędzać złą energię i odstraszać pająki. Co jeszcze o nich wiadomo?

Do szeregu właściwości leczniczych kasztanów zalicza się m.in. wzmacnianie naczyń krwionośnych
Do szeregu właściwości leczniczych kasztanów zalicza się m.in. wzmacnianie naczyń krwionośnych123RF/PICSEL

Kasztany - owoce i nasiona kasztanowca zwyczajnego

Jego owoce, czyli zielone, kolczaste torebki zawierają nasiona zwane kasztanami. Mają one ciemnobrązową barwę oraz niewielką, białawą plamkę na środku.

W Polsce kasztanowiec zwyczajny jest przede wszystkim rośliną ozdobną. Prezentuje się niezwykle dobrze o każdej porze roku, zarówno podczas kwitnienia, jak i owocowania. Jego owoce kojarzą się głównie z atrakcją dla małych dzieci i tworzeniem różnego rodzaju figurek. Ich zastosowanie na tym się jednak nie kończy.

Jakie właściwości mają kasztany?

Mówiąc o właściwościach leczniczych kasztanów, trzeba podkreślić, że dotyczą one nie tylko owoców, ale także liści i kwiatów. Wykorzystuje się przede wszystkim wyciągi z tych części rośliny. Substancją, którą w szczególności odpowiada za wszelkie prozdrowotne właściwości, jest escyna, czyli mieszanina saponin triterpenowych. Wykazuje ona m.in. działanie przeciwzapalne i od wieków jest wykorzystywana w medycynie. Obecnie można się z nią spotkać np. pod postacią tabletek, żeli oraz maści.

Do szeregu właściwości leczniczych kasztanowca i kasztanów zalicza się m.in. wzmacnianie naczyń krwionośnych, zapobieganie obrzękom, usprawnianie krążenia krwi, a także łagodzenie problemów trawiennych. Ponadto przyspiesza wchłanianie krwiaków pourazowych, a preparaty zawierające escynę są stosowanie m.in. w leczeniu żylaków oraz hemoroidów.

W Polsce kasztanowiec zwyczajny jest przede wszystkim rośliną ozdobną
W Polsce kasztanowiec zwyczajny jest przede wszystkim rośliną ozdobnąKarolina Adamska/East NewsEast News

Oprócz tego wyciąg z kasztanowca zawierający escynę znalazł zastosowanie w kosmetyce. Znajduje się m.in. w żelach do mycia twarzy, kremach, tonikach, maseczkach oraz preparatach antycellulitowych. Szczególnie jest wykorzystywany w pielęgnacji cery naczynkowej, wrażliwej tłustej i trądzikowej. Minimalizuje on wydzielanie sebum, przyspiesza gojenie stanów zapalnych, a także ujędrnia i nawilża skórę oraz chroni przed promieniowaniem słonecznym.

Kasztanowiec zwyczajny jest również wykorzystywany w ziołolecznictwie. Zainteresowaniem cieszą się niemal wszystkie części rośliny - kora młodych pędów, kwiaty, niedojrzałe owoce, nasiona i liście. Wszystko przez to, że są bogate m.in. we flawonoidy, garbniki, saponiny, witaminę C i K, kwas foliowy oraz rutynę.

W czym jeszcze pomagają kasztany?

Do dziś można się spotkać z wieloma wierzeniami dotyczącymi kasztanów. Przede wszystkim uważa się, że przynoszą one szczęście i odpędzają złą energię oraz wszelkie niepowodzenia. Niektórzy noszą je więc w kieszeni kurtki oraz płaszcza lub robią dla nich specjalne miejsce w swoim domowym zaciszu.

Substancją, którą w szczególności odpowiada za wszelkie prozdrowotne właściwości kasztanów, jest escyna, czyli mieszanina saponin triterpenowych
Substancją, którą w szczególności odpowiada za wszelkie prozdrowotne właściwości kasztanów, jest escyna, czyli mieszanina saponin triterpenowych123RF/PICSEL

Poza tym panuje przekonanie, że kasztany są w stanie zmniejszyć promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego też w niektórych domach są one rozkładane obok komputerów i telewizorów.

Na tym jednak nie koniec, bo mają one również opinię wspomagaczy zasypiania. Wierzy się, że położone niedaleko łóżka lub pod materacem kasztany koją, uspokajają i przynoszą spokojny sen.

Ponadto kasztany przez wielu są stosowane do odstraszania pająków, które wraz z nadejściem chłodnych dni szukają schronienia w ciepłych domach. W tym celu wystarczy przekrojone kasztany porozkładać na parapetach. Zaleca się również rozrzucić je wokół domu. Według przekonań, ich zapach może skutecznie zniechęcić pająki do zadomowienia się w naszych czterech ścianach.

***

„Ewa gotuje”: Domowy ser białyPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas