Po raz pierwszy w Polsce. Bieliki z Borów Tucholskich można podglądać online

Po raz pierwszy w Polsce możemy oglądać na żywo trojaczki w gnieździe bielików w Borach Tucholskich. Za sprawą zainstalowanej nad nim kamery każdy może zobaczyć online, jak wygląda życie Tuli, Borka i małych piskląt.

Po raz pierwszy w Polsce możemy oglądać na żywo trojaczki w gnieździe bielików w Borach Tucholskich
Po raz pierwszy w Polsce możemy oglądać na żywo trojaczki w gnieździe bielików w Borach Tucholskich123RF/PICSEL

W gnieździe bielików w Borach Tucholskich wykluło się trzecie pisklę. Leśnicy z Nadleśnictwa Woziwoda zachęcają do śledzenia online życia Tuli, Borka i małych piskląt. Transmisja jest dostępna m.in. na profilu na Facebooku Nadleśnictwa Woziwoda.

"Wielka radość u naszych bielików. Po raz pierwszy w Polsce na żywo możemy oglądać trojaczki w gnieździe tych pięknych ptaków. Zachęcamy wszystkich do śledzenia online życia Tuli, Borka i trójki małych piskląt" - napisali na Facebooku.

Bieliki na żywo

Życie rodziny bielików można oglądać dzięki zainstalowanej w połowie stycznia 2021 r. nad gniazdem kamerze. To przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów, Nadleśnictwa Woziwoda i Polskiego Radia S.A. Pojawiła się w tym miejscu przed przystąpieniem ptaków do lęgów za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Inicjatywa promuje ochronę starych lasów i największego polskiego gatunku ptaka drapieżnego - bielika. Gniazdo i las są chronione dzięki całorocznej strefie ochronnej, gdzie nie są prowadzone żadne prace leśne.

Gniazdo bielików - gdzie się znajduje?

Gniazdo bielików znajduje się na 140-letniej sośnie (na wysokości ok. 25 m), a ptaki zajmują je od 3 lat. W 2020 r. opuściły je 2 młode bieliki. Wcześniej ptaki gniazdowały od końca lat 90. XX wieku w 160-letnim lesie sosnowym. Wówczas do lęgów nad jednym z rybnych śródleśnych jezior zachęciło je sztuczne gniazdo wybudowane przez wolontariuszy KOO.

Bieliki to bardzo ostrożne ptaki, dlatego dopiero po wielu latach udało się uruchomić przekaz online z gniazda. Wcześniej udało się to tylko w Nadleśnictwie Kutno w 2012 roku i Nadleśnictwie Dobrocin w 2013 roku.

Kainizm u bielików w Woziwodzie

Jak informują leśnicy, najstarsze pisklę notorycznie nęka najmłodsze, pomimo dużej dostępności pokarmu.

- W tym kontekście kainizm i eliminacja konkurenta do pokarmu jest zjawiskiem okrutnym, jednak u ptaków drapieżnych ma miejsce dość często. To nie jest ani dobre, ani złe i nie należy tego oceniać w naszych kategoriach ludzkich. Niektóre gatunki na przykład orliki stosują taką strategię prawie zawsze. Rzadko stwierdza się to także u innych gatunków jak bielika, pustułki, myszołowa. Niewiele wiemy o tym zjawisku, ponieważ dzieje się to na etapie małych piskląt. Tak mocna agresja wśród piskląt zanika w wieku około 2 tygodni - informują leśnicy. 

Bielik - dlaczego nie jest orłem?

Bielik to gatunek dużego ptaka drapieżnego. Chociaż jest uważany powszechnie za orła, to w rzeczywistości nie należy do grupy orłów z rodzaju Aquila i Hieraaetus. Bielik należy natomiast do rodziny  jastrzębiowatych (Accipitridae). Nazwa bielik odnosi się do białego koloru piór jego ogona.

Co je bielik?

Ptak odżywia się głównie rybami, ptactwem wodnym, okazjonalnie padliną. Bielik zamieszkuje przede wszystkim obszary przylegające do zbiorników wodnych, wzdłuż morskich wybrzeży i w pobliżu rzek. Gniazduje na wierzchołkach dużych drzew, na konarach przy pniu, na półkach urwisk skalnych. Pary są monogamiczne, młodymi bielikami opiekują się obydwoje rodzice.

***

Zobacz również: 

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas