Rakotwórczy związek. Masz go w swojej łazience?

Naukowcy z Uniwersytetu w Genewie przeprowadzili badania mające na celu sprawdzenie wpływu chlorku glinu na organizm człowieka. Jest on obecny w składzie antyperspirantów. Wyniki mogą zaskoczyć.

Najnowsze wyniki badań szwajcarskich naukowców potwierdzają rakotwórczość antyperspirantów
Najnowsze wyniki badań szwajcarskich naukowców potwierdzają rakotwórczość antyperspirantów123RF/PICSEL

Chlorek glinu, czyli aluminium, jest to nieorganiczny związek chemiczny, który tworzy sól kwasu solnego oraz glin. Przeciwdziała on nadmiernej potliwości poprzez regulację pracy gruczołów potowych.

Szkodliwość chlorku glinu

Już od jakiegoś czasu składnik ten był pod lupą naukowców, a jego działanie przeciw potliwości nie zasłaniało skutków ubocznych, jakie może za sobą nieść. Najnowsze wyniki badań, które przeprowadzili naukowcy ze Szwajcarii tylko potwierdziły przypuszczenia o rakotwórczości związku.

Wynika z nich, że chlorek glinu, działając na ludzkie hormony, prowadzi do rozwoju raka piersi. Blokuje on na jakiś czas gruczoły potowe znajdujące się pod pachami i jednocześnie kumuluje się pod skórą. Nadmiar aluminium gromadzi się również w tkankach piersi. Chlorek glinu jest czynnikiem ryzyka rozwoju i rozprzestrzeniania się guzów nowotworowych.

Naukowcy wyrazili zdanie, iż mają nadzieję, że na zakaz stosowania soli aluminium nie trzeba będzie czekać 50 lat, tak jak w przypadku rakotwórczego azbestu. Dodali, że przy wyborze antyperspirantów warto sprawdzać ich skład i wybierać te, które nie zawierają soli glinu.

Zobacz również: 

Kamil Stolecki przed wielkim finałemINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas