​Różne rodzaje alkoholu powodują różne nastroje?

Podczas niektórych imprez możemy niestrudzenie tańczyć do rana, w połowie innych zasypiamy, albo wpadamy w depresyjne klimaty. Nasz nastrój zależy od alkoholu, który pijemy - wynika z badań opublikowanych na łamach British Medical Journal.

Wino przynosi nam uczucie błogości, relaksu i... senność
Wino przynosi nam uczucie błogości, relaksu i... senność123RF/PICSEL

Alkohol pełni ważną rolę w życiu człowieka od zarania dziejów. Nie brakuje naukowych teorii mówiących, że także małpy - nasi przodkowie - umiały już docenić dobroczynny wpływ alkoholu, przekazując ludziom to upodobaniu w procesie ewolucji.

Dziś alkohol jest istotnym elementem naszego życia: społecznych interakcji, dokonywania transakcji, celebrowania ważnych momentów i zabawy. Pijemy go, by świętować, czuć się dobrze i oderwać się od codziennych trosk.

Nietrudno jednak zauważyć, że jedni ludzie po alkoholu czują się wspaniale, są radośni i żądni przygód. Inni - upijają się na smutno i po kilku głębszych wpadają w melancholię. Jak to możliwe?

Z badań opublikowanych w 2017 roku na łamach British Medical Journal wynika, że wiele zależy od rodzaju alkoholu, który pijemy danego dnia.

Jak alkohol wpływa na nasz nastrój?

-W reklamach alkohol zawsze pokazywany jest, jako dostawca pozytywnych emocji - mówi Alisha Davies z Public Health Wales, jedna z autorek badania. - Ale ważne, by ludzie mieli świadomość tego, że może przynosić też emocje negatywne i lepiej rozumieli własne zachowania i decyzje, które podejmują po spożyciu alkoholu. Warto znać pełne spektrum emocji i nastrojów, które przynosi nam picie - dodała Davies w komentarzu do wyników badania.

W eksperymencie, o którym mowa wzięło udział 30 tysięcy osób w wieku od 18 do 34 lat. Wszyscy oni wypełnili anonimowy kwestionariusz, który był dostępny online. Jakie były wyniki?

Mocne alkohole sprawiają, że czujemy się "sexy". Wino nas relaksuje, a wyroby takie, jak wódka, gin, rum, whisky czy nalewki na spirytusie znacznie mocniej  niż wino i piwo wzbudzają w nas agresję.

Piwo to alkohol , który dodaje pewności siebie i relaksuje
Piwo to alkohol , który dodaje pewności siebie i relaksuje123RF/PICSEL

Wino - relaks i sen

53 proc. badanych przyznało, że wino przynosi im odprężenie i poczucie błogości, co w łatwy sposób można wytłumaczyć z punktu widzenia nauki. Czerwone wino jest bogate w melatoninę - to dokładnie ta sama substancja, która wydziela się w naszym organizmie w nocy, by poinformować go, że czas położyć się spać.

Jeśli chodzi o alkohole dodające pewności siebie, czerwone i białe wino wypadło w tym zestawieniu najsłabiej: tylko 28 proc. badanych czuło się pewniej po lampce wina, a jedynie 25 proc - bardziej sexy. Co ciekawe, 15 proc. osób pijących białe wino czuło po nim zastrzyk energii, ale w przypadku czerwonego wina ta liczba spadała do 7 proc.

Mocne alkohole - seks i agresja

W przeciwieństwie do wina, mocne alkohole dodają nam energii i poczucia sprawczości. Aż 58 proc. badanych przyznało, że po wypiciu wódki lub likieru czuje pobudzenie. 59 proc. stwierdziło też, że mocne alkohole sprawiają, że mają więcej pewności siebie i odwagi. 42 proc. badanych po drinku lub kilku kieliszkach mocniejszego trunku czuje się bardziej sexy.

Czerwone wino zawiera melaninę i sprawia, że... chce nam się spać
Czerwone wino zawiera melaninę i sprawia, że... chce nam się spać123RF/PICSEL

Piwo  - relaks i zabawa

Najmniej "seksowne" okazało się piwo - tylko 19 proc. badanych po jego wypiciu poczuło wzrost własnej atrakcyjności. Najwięcej, bo aż połowa badanych przyznała, że piwo dobrze ich relaksuje. 45 proc., że dodaje im pewności siebie a 23 proc. - odczuwa przypływ energii.

A co z negatywnymi emocjami?

Zespół Alishy Davies pytał też badanych o takie emocje, jak poczucie zmęczenia, agresji, niepokój czy skłonność do płaczu, które pojawiają się po alkoholu.

Najmniej tego typu emocji - co nie dziwi - powoduje wino i piwo. Po wypiciu wina dominuje uczucie senności (60 proc, badanych, 39 proc, w przypadku piwa). Tylko 17 proc, badanych przyznało, że po winie zdarza im się płakać.

Zdecydowanie więcej emocji negatywnych przynoszą najmocniejsze alkohole, takiej, jak wódka, rum, gin, whisky i innego typu likiery. Ponad 30 proc. ankietowanych osób stwierdziło, że po ich wypiciu czują więcej agresji i złości. 48 proc. przyznało, że po wódce jest im słabo i niedobrze. 22 proc. (a więc więcej niż w wypadku piwa i wina) staje się płaczliwa.

Alkohol wzmacnia nasze reakcje

Co wynika z tych badań? Zespół Alishy Davies przekonuje, że warto mieć świadomość ich wyników, a przede wszystkim, znać reakcje własnego organizmu na kontakt z alkoholem.

Jeśli już decydujemy się na spożywanie trunków, warto dobrać go odpowiednio - wino do romantycznej kolacji, a drinka podczas imprezy tanecznej. Warto wiedzieć, że zmienia nasze reakcje i wzmacnia je po wielokroć.

Trzeba też mieć świadomość, że alkohol wpływa na nas różnie w zależności od naszego wieku (bardziej pobudza osoby młode), płci (u mężczyzn częściej pojawia się agresja, u kobiet - zastrzyk pewności siebie i energii) a także substancji, z którymi go pomieszamy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas