Rzadki widok w polskich lasach. Leśnicy alarmują

Spotkanie z nim może zaskoczyć. Przekonał się o tym turysta, który podczas spaceru po lesie spotkał tego niezwykłego osobnika. Patrzcie pod nogi nie tylko w sezonie grzybowym – alarmują leśnicy z Nadleśnictwa Bydgoszcz.

Spotkanie z nim może zaskoczyć. Przekonał się o tym turysta, który spacerował po lesie
Spotkanie z nim może zaskoczyć. Przekonał się o tym turysta, który spacerował po lesieADAM LAWNIK / EAST NEWSEast News

To rzadki widok w polskich lasach. Spotkanie z tym osobnikiem może zaskoczyć i przyprawić o dreszcze. Takiego widoku z pewnością nie spodziewał się turysta z Bydgoszczy, który spacerował po lesie. O jakim tajemniczym osobniku mowa? I dlaczego lepiej patrzeć pod nogi - nie tylko w sezonie grzybowym? Okazuje się, że "przy sporej dozie szczęścia" - jak piszą leśnicy, można się natknąć na pełzających mieszkańców lasu.

Rzadki widok w polskich lasach

- Najczęściej spotykaną jest oczywiście beznoga jaszczurka, czyli padalec. Rzadziej, ale w niektórych rejonach nadal często, dochodzi do spotkań ze żmiją zygzakowatą. W okolicach zbiorników wodnych częstym gościem jest zaskroniec. Natomiast wąż, na którego natknął się mieszkaniec Bydgoszczy, jest widywany stosunkowo rzadko. Gadem tym jest gniewosz plamisty - poinformowali w mediach społecznościowych leśnicy z Nadleśnictwa Bydgoszcz.

Leśnicy przekazali informację o tym niecodziennym spotkaniu naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajmującymi się gniewoszami.

Węże w polskich lasach

W Polsce występują 4 gatunki węży. Tylko 1 z nich jest jadowity, ale wszystkie podlegają ochronie gatunkowej. To gniewosz plamisty, żmija zygzakowata zaskroniec i wąż Eskulapa.

Lasy Państwowe przygotowały grafikę, na której przedstawione są różnice między wężami żyjącymi w Polsce
Lasy Państwowe przygotowały grafikę, na której przedstawione są różnice między wężami żyjącymi w PolsceLasy Państwowemateriały prasowe

Gniewosz plamisty

Gniewosz plamisty nie jest groźny dla człowieka
Gniewosz plamisty nie jest groźny dla człowiekapixabay.comPixabay.com

Gniewosz plamisty osiąga od 60. do 90. centymetrów długości. Na głowie ma plamkę, która układa się w literę V. Grzbiet gniewosza pokrywają charakterystyczne plamki. Ciało gniewosza ma barwy szare i brązowe, a od nozdrzy - poprzez oczy i głowę - biegnie ciemny pas. Jego źrenice są okrągłe. Gniewosz plamisty nie jest groźny dla człowieka. Gad lubi słońce i wygrzewanie się na kamieniach, przebywa też w trawach i zaroślach.

Żmija zygzakowata

W Polsce tylko 1 gatunek węża jest jadowity – to żmija zygzakowata
W Polsce tylko 1 gatunek węża jest jadowity – to żmija zygzakowatapixabay.comPixabay.com

W naszym kraju tylko 1 gatunek węża jest jadowity - to żmija zygzakowata. Można ją spotkać na terenie całej Polski - do jej ulubionych miejsc należą m.in. gęste trawy i zarośla, szczeliny skalne, torfowiska, polne drogi czy kamienie, na których żmija uwielbia się wygrzewać.

Znakiem rozpoznawczym żmii jest ciemny zygzak na grzbiecie. Jest on trudno widoczny w przypadku żmii melanistycznej. Gad osiąga do ok. 80 - 90 cm długości. Ma trójkątną głowę, a jego oczy przecinają pionowe źrenice. Żmija zygzakowata występuje w kolorach: brązowym, czerwonym, szarym i czarnym.

Żmija atakuje tylko wtedy, gdy nie ma wyjścia. Zazwyczaj ucieka przed człowiekiem i nie jest agresywna. Przed atakiem daje sygnały ostrzegawcze i syczy. Jad wypuszcza nie przy każdym ugryzieniu, ale po ukąszeniu trzeba wezwać pomoc - zadzwonić pod numer 112 lub skontaktować się z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (GOPR) lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (TOPR) pod numerem: 985 lub 601 100 300. Po ugryzieniu trzeba natychmiast podać antytoksynę - musi ją przyjąć każdy, kogo ukąsiła żmija.

Zaskroniec

Zaskroniec to jeden z najczęściej występujących węży w Polsce
Zaskroniec to jeden z najczęściej występujących węży w Polscepixabay.comPixabay.com

Zaskroniec to jeden z najczęściej występujących węży w Polsce. Nie jest jadowity, ale trudno go przeoczyć, gdy już się z nim spotkamy. Samica może osiągać nawet do 1,5 m długości, samiec jest mniejszy i jego długość wynosi do 1 m. Zaskrońca można poznać po czarnych, poprzecznych pasach na jego grzbiecie i po 2 żółto-czarnych plamach za skroniami. Gady mają oliwkową barwę, ale ich podbrzusze jest jaśniejsze. Gady unikają człowieka i mogą ostrzegawczo syczeć. Można je spotkać na bagnach oraz w okolicach rzek i jezior.

Wąż Eskulapa

To największy wąż w Polsce, który osiąga długość nawet do 2 metrów.
To największy wąż w Polsce, który osiąga długość nawet do 2 metrów. B. SiebelinkEast News

To największy wąż w Polsce, który osiąga długość nawet do 2 metrów. Wąż Eskulapa ma słabo wyodrębniona głowę od tułowia, a tuż za nią znajdują się 2 jasne plamy. Jego podbrzusze i obszar pod gardłem są w kolorze złotego piasku. Wąż ma jednolitą barwę, a jego ciało pokrywa zazwyczaj oliwkowy lub jasny brąz. Ten gatunek węża najczęściej występuje w Bieszczadach. Można go spotkać w lasach liściastych, na polach i urwiskach. Wąż Eskulapa nie jest jadowity. Szacuje się, że w Polsce żyje tylko 100 takich węży.

***

Zobacz również:  

Sigrid - kocia influencerka, która jeździ na rowerze© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas