Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Centrum Bożego Miłosierdzia, które w krótkim czasie istnienia odwiedziło trzech papieży, to miejsce tętniące życiem i żarliwą modlitwą. Tutaj 36 lat temu dokonał się jedyny na świecie cud uleczenia z rzadkiej choroby.

Łagiewniki - przed laty wydarzył się tu cud
Łagiewniki - przed laty wydarzył się tu cud123RF/PICSEL

W 1983 roku w Łagiewnikach modliła się Amerykanka, której groziła amputacja nogi. - Święta Faustyno, zrób coś z tym - szeptała Maureen Digan. W tej samej chwili jej mocno opuchnięta kończyna skurczyła się, a ból ustąpił. Lekarze stwierdzili, że to cud. Był to też jedyny na świecie przypadek ustąpienia objawów choroby zwanej słoniowacizną.

Cuda w sanktuarium w podkrakowskich Łagiewnikach dzieją się każdego dnia. Spektakularne, ale też takie rozgrywające się w ludzkim sercu. Pielgrzymi najczęściej modlą się o zdrowie, szczęśliwy przebieg operacji, pomyślne zdanie egzaminów. Intencje wpisują do specjalnej księgi wyłożonej w kruchcie klasztornej. Tam też znajdują się wpisy dziękczynne. Za "dar macierzyństwa", "łaskę nawrócenia", "uwolnienie  z alkoholizmu", "ocalenie z wypadku". Jest ich tyle, że księgi trzeba wymieniać co trzy tygodnie.

Posługujący tu księża przyznają, że nieraz wychodzą z konfesjonału z oczami mokrymi od łez, po rozmowie z kimś, kto po wielu latach odzyskał wiarę. Podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku jeden z ochraniających wydarzenie policjantów pod koniec służby poprosił innego funkcjonariusza, by go na chwilę zastąpił, bo chce kupić różaniec i kilka dewocjonaliów.

Gdy kolega zdziwił się, bo przecież policjant jest niewierzący, ten odpowiedział, że tyle radości, energii i żarliwej wiary, które zobaczył przez tych kilka dni, odmieniło go całkowicie.

Wizerunek świętej Faustyny Kowalskiej
Wizerunek świętej Faustyny KowalskiejMONKPRESS

Jezus i wybrana uczennica

O św. Faustynie Kowalskiej ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia stało się głośno w 1935 roku. Wtedy objawił jej się Jezus, polecając, by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu. Przekazał zakonnicy wizję obrazu "Jezu, ufam Tobie". Jej "Dzienniczek" dziś znany jest na całym świecie. To zapis rozmów i objawień Chrystusa i jego wiernej uczennicy. Siostra Faustyna nie ustawała w wysiłkach głoszenia orędzia Miłosierdzia poprzez świadectwo życia, słowa i modlitwę.

Zmarła trzy lata później w klasztorze w Łagiewnikach. Z jej charyzmatu zrodził się Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia. Jan Paweł II, z Łagiewnikami związany od wczesnej młodości, w kwietniu 1993 beatyfikował, a 30 kwietnia 2000 roku kanonizował siostrę Faustynę. Sanktuarium stało się miejscem, do którego zaczęli przybywać pielgrzymi z całego świata. Każdy, kto usłyszał o Bożym Miłosierdziu, pragnął pomodlić się w miejscu, gdzie żyła święta siostra.

Współczesna arka Noego 

Wieżę górującą nad sanktuarium widać z daleka. Mierzy ona aż 77 metrów i trudno znaleźć równie wysoki budynek w całym Krakowie. Sanktuarium może pomieścić 5 tysięcy pielgrzymów. Jego sercem i duszą jest zabytkowy zespół klasztorny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a obok niego nowoczesna bazylika Bożego Miłosierdzia. Monumentalna świątynia kształtem przypomina okręt i przywodzi  na myśl Arkę Przymierza.

W jej dolnej części mieści się pięć kaplic. Na ich wystrój składają się dary z różnych krajów. Centralnie umiejscowiona jest kaplica pod wezwaniem świętej Faustyny, swą oprawę zawdzięcza kościołowi włoskiemu. W górnej części, nad kamiennym ołtarzem, znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej. Wokół niego uwagę przyciąga krzew targany wiatrem.

Z łagiewnickiej platformy widokowej widać panoramę Krakowa i Tatry
Z łagiewnickiej platformy widokowej widać panoramę Krakowa i Tatry123RF/PICSEL

Niektórzy uważają, że to symbol naszych trudnych czasów, inni widzą w nim symbolikę gorejącego krzewu, z którego Bóg przemówił do Mojżesza. Nad nim wisi obraz Jezusa Miłosiernego, który od niemal stu lat patrzy na nas ojcowskim wzrokiem. I prosi, żeby Mu we wszystkim w pełni zaufać.

Cztery rzeczy, których nie wiesz o Sanktuarium

Podróż relikwii

Relikwie św. Faustyny znajdują się w kościołach i kaplicach w 110 krajach, na wszystkich kontynentach. 

Wieża z widokiem

Na wysokości ponad 40 metrów jest platforma widokowa, z której zobaczymy panoramę Krakowa, a przy dobrej widoczności - Tatry. Można na nią wejść po 315 schodach lub wyjechać windą. 

Melodia świętych

Przed bazyliką umieszczono 9 dzwonów carillonów noszących imiona: Jezusa, św. Faustyny, św. Jana Pawła II i świętych Krakowa.

Spowiedź u Franciszka

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie papież Franciszek, po przejściu Bramy Miłosierdzia, zasiadł w Bazylice do konfesjonału jako jeden ze spowiedników.

***Zobacz także***

Sanktuarium maryjne w GietrzwałdzieInteria.tv
Ludzie i wiara
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas