Smaki i dotyki

"Nie potrzebowałam grupy wsparcia, najlepszym wsparciem, od dawna, byłam dla siebie ja sama" - mówi bohaterka jednego z opowiadań w monologu alkoholiczki. Ale to gorzki pozór: wszystkie opisane przez Ingę Iwasiów kobiety potrzebują zrozumienia, fizycznej bliskości, ciepła i poczucia bezpieczeństwa. I dlatego, choć dzieli je narodowość, pochodzenie, sytuacja finansowa i osobista, znacznie więcej je łączy...

"Smaki i dotyki",
"Smaki i dotyki",materiały prasowe

"Bo z historiami kobiet jest ten dodatkowy kłopot, że one jakby z góry są bardziej ohydne. Że facet - zabrał kasę na chleb, zbił, zsikał się do łóżka, pił denaturat, leżał pod mostem - wszystko można wybaczyć, wszystko już było. A kobieta? Do którego miejsca może odsłonić się kobieta?" - pyta jedna z nich.

Próbą odpowiedzi jest cała ta niezwykła książka, na którą składają się poruszające, pełne siły i nigdy sentymentalne portrety psychologiczne, idące w parze z niebanalnymi obserwacjami obyczajowymi. Kobiety - same ze sobą, z mężczyznami, z innymi kobietami... Autorka opowiada o nich zwartym językiem, nie unikając mocnych słów, ale i nie nadużywając ich: każde zdanie i zaskakujące puenty uświadamiają nam, że mamy do czynienia ze świetną prozą, niemizdrzącą się do czytelniczek jak w drugorzędnych powieściach. Prozą czasem bolesną (choć ani na moment nie zmieniającą się w publicystykę) i prawdziwą, bo "nie zawsze jest jak w komedii romantycznej", a właściwie nigdy.

Powstała rzecz o kobietach dla myślących kobiet, jakiej nigdy by nie napisał mężczyzna.

"Smaki i dotyki", Inga Iwasiów. Wydawnictwo Świat Książki. Premiera: wrzesień 2006.

O autorce

Inga Iwasiów. Ur. 1963, krytyczka literacka, teoretyczka i historyczka literatury, poetka, eseistka, redaktorka; profesor Uniwersytetu Szczecińskiego; od 1999 redaktor naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego "Pogranicza". Autorka monografii "Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Próba feministyczna" (Szczecin 1994) oraz "Opowieść i milczenie. O prozie Leopolda Tyrmanda" (Szczecin 2000); zbioru opowiadań "Miasto - ja - miasto"; tomu poezji "Miłość".

Rozprawy i artykuły naukowe publikuje m.in. w "Tekstach Drugich", "Ruchu Literackim" i "Pamiętniku Literackim", natomiast eseje, recenzje i opowiadania w "Nowych Książkach, "Arkuszu", "Kresach", "Frazie", "FA-arcie", "Opcjach", "Res Publice Nowej", "Zadrze". Wydała: "Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj" (szkice krytycznoliterackie), Universitas, Kraków 2002; "Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie" (eseje), W A B, Warszawa 2004; "39/41" (wiersze), Wyd 13 Muz, Szczecin 2004; "Parafrazy i reinterpretacje". Wykłady z teorii i praktyki pisania (eseje naukowe), Wyd. Naukowe US, Szczecin 2004.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas