Spojrzenie wstecz. Rozmowy

​Żeby móc zabierać głos w sprawach fundamentalnych, potrzebne są odpowiednia perspektywa, poczucie humoru, umiejętność wyciągania wniosków, a przede wszystkim bogaty bagaż doświadczeń.

Spojrzenie wstecz. Rozmowy
Spojrzenie wstecz. Rozmowy.

Justyna Dąbrowska rozmawia z pokoleniem swoich rodziców. Dzięki rzadkiej umiejętności słuchania, którą ma autorka, otrzymujemy pasjonujące opowieści o życiu. O tym, co jest w nim ważne, jak czerpać z niego radość, jaki jest sens przemijania i jak sobie z nim radzić.

Kto chce dziś słuchać, co stary człowiek ma do powiedzenia o życiu? Justyna Dąbrowska chce. I chwała jej za to. Jej rozmowy z mądrymi, starymi ludźmi obracają się wokół pytań, które ludzie sobie stawiali, stawiają i stawiać będą do końca świata: o sens życia, przemijanie, wiarę, niewiarę, miłość... Życiowe doświadczenia jej niezwykłych rozmówców prowokują czytelnika do konfrontacji z własnym doświadczeniem. Ich opowieść - do układania własnej opowieści. Mistrzostwo Justyny Dąbrowskiej polega na tym, że umie słuchać. A choć jej samej niemal się nie słyszy, to jednym zdaniem, czasem nawet jednym słowem, nadaje kierunek fascynującym narracjom. I odkrywamy, że starych ludzi - przynajmniej tych, z którymi rozmawia - trzeba słuchać. Bo w trakcie lektury niepostrzeżenie ogarnia nas i przenika tchnienie ich mądrości.

ks. Adam Boniecki

Rozmówcy Justyny Dąbrowskiej, jej takt i dociekliwość oraz wspaniałe fotografie Mikołaja Grynberga tworzą świat, w który zanurzam się cały. Gorąco polecam tę książkę.

Marek Kondrat

O wyjątkowości tej książki stanowią z jednej strony niezwykli rozmówcy, którzy zdecydowali się nam odsłonić, z drugiej kunszt Justyny Dąbrowskiej, skądinąd świetnej psychoterapeutki, która umiała pytać o sprawy najważniejsze w sposób taktowny, wnikliwy i głęboki. Powstał pasjonujący zapis spotkania.

Zofia Milska-Wrzosińska

Justyna Dąbrowska (ur. 1960) - psycholożka, psychoterapeutka, redaktorka, dziennikarka. Od 1989 roku związana z "Gazetą Wyborczą", na której łamach debiutowała felietonami o swoich dzieciach. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika "Dziecko". Jej teksty ukazywały się także w "Wysokich Obcasach" i "Tygodniku Powszechnym". Laureatka nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy roku 2011. Żona i matka dwójki dorosłych dzieci.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas