Stara panna z kotem to mit!

​Typowy kociarz (a raczej kociara) to w naszej wyobraźni zwykle osoba mieszkająca samotnie (najczęściej kobieta), mająca znacznie więcej niż jedno zwierzę, nieco szalona w sposobie bycia, zaniedbana i rozczochrana. Czy fakty potwierdzają ten stereotyp?

Czy stereotyp "typowego kociarza" ma potwierdzenie w rzeczywistości?
Czy stereotyp "typowego kociarza" ma potwierdzenie w rzeczywistości?123RF/PICSEL

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili badania, których zadaniem było udzielenia odpowiedzi na pytanie: jak wygląda typowy posiadacz kota. Objęto nimi 500 osób, a wyniki eksperymentu opublikowano na łamach pisma naukowego Royal Society Open Science.

Podczas badania zwracano uwagę na to, w jaki sposób ludzie opiekują się swoimi zwierzakami i co dzieje się, gdy zwierzęta te potrzebują pomocy swoich właścicieli.

Sporo uwagi poświecono też problemom społecznym i zdrowotnym amatorów zwierząt, przyglądano się na przykład ich zdrowiu psychicznemu albo relacjom z innymi ludźmi.

Jakie były wyniki? Stereotypu szalonego kociarza nie udało się potwierdzić. Zdaniem autorów badań ludzie, którzy posiadają koty, nie różnią się od pozostałych pod względem jakości związków czy stanu zdrowia psychicznego.

Innymi słowy - fakt, czy jesteśmy samotni czy nie, nie ma nic wspólnego z tym, czy jesteśmy właścicielami kota. Posiadanie pupila - według cytowanych wyników badań - nie określa też stanu naszego zdrowia psychicznego, stylu życia, ani sposobu dbania o sobie.

Ludzie, którzy nie mają żadnych zwierząt tak samo miewają bałagan i problemy w relacjach.

Bałagan i nieudane związki zdarzają się wszystkim, nie tylko kociarzom
Bałagan i nieudane związki zdarzają się wszystkim, nie tylko kociarzom123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas