Statutowy Absurd Roku 2021 wybrany. Zakazali seksu w szkole i poza nią

Krakowskie, katolickie liceum zostało laureatem w konkursie na Statutowy Absurd Roku 2021. Placówka zabrania uczniom podejmowania aktywności seksualnej w tym odbywania stosunków seksualnych - zarówno w szkole, jak i poza nią.

Stowarzyszenia Umarłych Statutów ogłosiło wyniki plebiscytu na Statutowy Absurd Roku 2021
Stowarzyszenia Umarłych Statutów ogłosiło wyniki plebiscytu na Statutowy Absurd Roku 2021 Joe Raedle Getty Images

Krakowskie liceum zakazało uczniom "podejmowania aktywności seksualnej". To niezgodne z konstytucją

Plebiscyt na Statutowy Absurd Roku to inicjatywa Stowarzyszenia Umarłych Statutów - polskiej organizacji bezpośrednio broniącej interesów uczniów.  Głównym celem stowarzyszenia jest - jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie - "rozpowszechnianie wśród polskiej braci uczniowskiej wiedzy o jej prawach i sposobach ich ochrony". Konkurs na Statutowy Absurd Roku - jak wskazuje jego nazwa - ma za zadanie ukazywać absurdy obowiązujące w niektórych polskich placówkach.

Kilka dni temu Stowarzyszenie Umarłych Statutów ogłosiło wyniki plebiscytu. Tytuł Statutowego Absurdu Roku 2021 głosami internautów zdobyło Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie.  Jakiego absurdu doszukali się przedstawiciele SUS w statucie tejże placówki? Szkoła zabroniła uczniom odbywania stosunków seksualnych. Co ciekawe zasady miały obowiązywać zarówno na terenie liceum, jak i poza nim.

Ucznia obowiązuje w Szkole i poza nią bezwzględny zakaz: (...) podejmowania aktywności seksualnej, polegającej na: odbyciu stosunku seksualnego, udziału w imprezach o charakterze erotycznym oraz pozowania do filmów i zdjęć pornograficznych, publicznym podejmowaniu zachowań o zabarwieniu seksualnym.
W jednej ze szkół podstawowych w Polsce widniała zasada zakazująca dziewczynkom noszenia spodni w trakcie uroczystości szkolnych
W jednej ze szkół podstawowych w Polsce widniała zasada zakazująca dziewczynkom noszenia spodni w trakcie uroczystości szkolnych123RF/PICSEL

Przedstawiciele SUS zaznaczają, że statutowa zasada jest nie tylko absurdalna, ale również niezgodna z prawem. "Zakaz podejmowania aktywności seksualnej (poza szkołą) narusza prawo do wolności (art. 31 ust. 1 Konstytucji RP) oraz prawo do ochrony prawnej życia prywatnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47 Konstytucji)" - przytacza przepisy SUS.

Dlaczego powyższa zasada została  wprowadzona? "Naszym zdaniem mogła być tutaj zastosowana furtka do usuwania ze szkoły uczennic, które zaszły w ciążę" - zaznacza wiceprezes stowarzyszenia Daniel Sjargi w rozmowie z portalem Noizz. Dodaje również,  że sytuacja ta napawa niepokojem, ponieważ "szkoła powinna być miejscem, w którym młodzi ludzie mogą szukać pomocy nawet w tak trudnych sytuacjach".

Jak donosi SUS, mimo interwencji organizacji problem nie został rozwiązany.

Stowarzyszenie złożyło 21 stycznia 2021 roku odwołanie do Ministra Edukacji i Nauki, który przez wiele miesięcy przedłużał termin na jego rozpatrzenie. 25 maja złożone zostało ponaglenie, a 28 czerwca skargę na przewlekłość do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Minister Edukacji i Nauki wydał 23 lipca postanowienie o niedopuszczalności odwołania. Stowarzyszenie złożyło 23 sierpnia skargę na postanowienie do WSA. Obecnie oczekujemy na wyznaczenie terminu rozprawy przed WSA.

Statutowy Absurd Roku 2021: Oto podium

Jakie jeszcze absurdy brały udział w plebiscycie na Statutowy Absurd Roku 2021? Drugie miejsce w konkursie przyznano ex aequo dwóm szkołom artystycznym: Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego w Zespole Szkół Plastycznych we Wrocławiu oraz Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. W obu szkołach powszechna była ta sama praktyka: placówki odbierały uczniom prawa autorskie do ich prac i rościły sobie prawo do ich odsprzedaży.

Trzecie miejsce w konkursie na  Statutowy Absurd Roku 2021 zajęła Szkoła Podstawowa nr 45 im. Jana Matejki w Łodzi.  W statucie tejże placówki widniała zasada zakazująca dziewczynkom noszenia spodni w trakcie uroczystości szkolnych.

***

Zobacz również:

Cerekwicka w "Tok Szoł": Byłam dwa lata w liceum szkół samochodowych, ponieważ miałam tam zespół z którym grałamSuperstacja
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas