Sto lat głosu kobiet w mediach

„Sto lat głosu kobiet w mediach” - pod takim hasłem odbędzie się kolejna dyskusja z cyklu „Sto lat głosu kobiet”. Spotkanie, podczas którego zastanowimy się nad tym, jak w ciągu ostatnich stu lat zmieniała się rola i obraz kobiet w prasie, radiu i telewizji, zaplanowano na 24 marca.

Czy dziennikarki zarabiają tyle samo co dziennikarze? Iloma tytułami w Polsce kierują kobiety?
Czy dziennikarki zarabiają tyle samo co dziennikarze? Iloma tytułami w Polsce kierują kobiety?INTERIA/materiały prasowe

Dziś kobiety są reporterkami, prowadzą serwisy informacyjne i audycje radiowe, relacjonują istotne wydarzenia, prowadzą dziennikarskie śledztwa, zdobywają branżowe nagrody...  Mogłoby się więc wydawać, że ich obecność w świecie mediów jest ugruntowana, a dziennikarstwo jest jednym z zawodów, w których walka o równouprawnienie dobiegła końca i zakończyła się sukcesem. Jednak, czy rzeczywiście tak jest? Czy dziennikarki zarabiają tyle samo co dziennikarze? Iloma tytułami w Polsce kierują kobiety? Kto w mediach mówi o problemach kobiet i w jaki sposób te tematy są realizowane? Czy dziennikarki piszą i mówią o ekonomii, polityce i sporcie równie często co mężczyźni?

Na te i inne pytania  odpowiedzą uczestniczki panelu dyskusyjnego "Sto Lat Głosu Kobiet w Mediach": Ewelina Lis ("Newsweek"), Małgorzata Skowrońska ("Gazeta Wyborcza"), Katarzyna Janowska (Onet).

- Współczesny obraz świata definiowany jest przez przekaz medialny. Bez równego udziału obu płci w jego tworzeniu i przekazywaniu, nie będzie to obraz ani pełny ani rzetelny, dlatego tak ważna jest refleksja na temat roli kobiet w mediach - mówi Nina Gabryś, wiceprezeska stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet.

Spotkanie odbędzie się 24 marca, w sobotę, o godz. 17,  w Pauza In Garden w Krakowie (ul. Rajska 12). Wstęp wolny.

Dyskusję poprowadzi dziennikarka tygodnika "Newsweek", Renata Kim.

Wydarzenie wpisuje się w cykl debat organizowanych przez Stowarzyszenie Sto Lat Głosu Kobiet, poświęconych funkcjonowaniu kobiet w różnych obszarach życia społecznego. Więcej informacji o stowarzyszeniu można znaleźć na stronie: stolatglosukobiet.pl.

A oto krótkie biogramy naszych panelistek:

Katarzyna Janowska - dziennikarka i publicystka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związana jest z działem kulturalnym tygodnika "Polityka". Znana z prowadzonych, wspólnie z Piotrem Mucharskim, serii wywiadów "Rozmowy na koniec wieku" oraz "Rozmowy na nowy wiek", emitowanych w TVP. Pełniła obowiązki dyrektora kanału TVP Kultura, jednak w 2015 roku, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji podała się do dymisji. Obecnie kieruje działem Kultura portalu Onet. W 2014 roku została odznaczona brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Ewelina Lis - ma 29 lat, z radiem związana jest od 16. roku życia. Zaczynała w rozgłośni internetowej "Teraz Radio", gdzie koordynowała pracę newsroomu. Potem była reporterką i wydawcą serwisów informacyjnych w Radiu Ziemi Wieluńskiej i Naszym Radiu Sieradz. Od 11 lat pracuje w Polskim Radiu Wrocław, gdzie zajmuje się tworzeniem i prezentowaniem wiadomości. Wcześniej była reporterką tej stacji, przygotowywała też reportaże. Jej materiały pojawiały się również w radiowej Jedynce i Trójce. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z "Newsweekiem".

Małgorzata Skowrońska: Dziennikarka "Gazety Wyborczej" (od 2000 r.). Od trzech lat kieruje działem Kultura w krakowskim oddziale "Wyborczej". Autorka książek, m.in. "Student w sieci", "Jan Wnęk", "Chłopiec z Wadowic". Mama na trzy etaty.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas